Jak uszyć kolorowe etui na laptopa - instrukcja DIY

Własnoręcznie wykonane akcesoria i dodatki, których często używamy w życiu codziennym, sprawiają wiele radości, są oryginalne, wyjątkowe i dopasowane do indywidualnych potrzeb. Tym razem zachęcamy do stworzenia efektownego i praktycznego etui na laptopa, które ochroni sprzęt podczas transportu lub pozwoli bezpiecznie go przechowywać. Szyjąc samodzielnie możemy idealnie dopasować wymiary pod konkretne urządzenie, nawet takie o niestandardowych proporcjach i na pewno zapłacimy mniej niż za gotowe etui w sklepie.

Jakie etui na laptopa wybrać?

Do stworzenia kolorowego etui na laptopa użyjemy wodoodpornych tkanin ogrodowych, o wszechstronnym zastosowaniu. Jak widać, nieocenione właściwości tych materiałów, ich trwałość, odporność na zabrudzenia czy wilgoć, przydają się nie tylko w warunkach zewnętrznych. W dodatku do wyboru mamy wiele pięknych kolorów i fantazyjnych wzorów, od romantycznych kwiatów, przez tropikalne kompozycje roślinne, mozaiki, pasy, po motywy marynistyczne.

Doskonałym pomysłem jest zastosowanie kilku tkanin, połączenie odważnego wzoru z gładkim materiałem lub zestawienie printów spójnych pod względem wizualnym. Można dopełnić całość dodatkami pasmanteryjnymi, takimi jak taśma z pomponikami, koronka czy naszywki w rockowym klimacie. Projektując i szyjąc akcesoria samodzielnie, decydujemy o każdym detalu, mamy wspaniałą możliwość personalizacji i dopasowania ich do naszych potrzeb oraz stylu.

Pozostaje kwestia na jakie etui na laptopa się zdecydujesz, miękkie, usztywniane, zapinane na klapę, suwak, z uchwytem czy bez. Na etapie projektowania musisz uwzględnić swoje potrzeby i indywidualne preferencje. Ważne, aby dobrze dopasować wymiary, z niewielkim zapasem, który zapewni wygodę pakowania urządzenia. Jeśli wykonasz zbyt ciasne etui, skrojone na styk, chowanie laptopa i jego wyciąganie będzie bardzo uciążliwe. Zbyt wielki zapas również nie jest wskazany, dlatego należy dokładnie zmierzyć sprzęt.

Potrzebne materiały

W zależności od tego, jakie etui na laptopa planujesz uszyć, musisz zaopatrzyć się w odpowiednie tkaniny, które przypadną Ci do gustu i najpełniej wyrażą Twoją osobowość. Jeśli zależy Ci na usztywnieniu całości, możesz wszyć w środek wkład lub piankę wzmacniającą.

Na wersję podstawową w przypadku etui na laptopa 13 cali potrzebne są następujące elementy:

Szycie etui na laptopa w 14 krokach

Jeżeli zastanawiasz się jak uszyć etui na laptopa, zapewniamy, że nie wymaga to zaawansowanych umiejętności, natomiast efekt jest wart zachodu. To również świetny pomysł na prezent dla kogoś bliskiego, kto często korzysta z laptopa i z pewnością doceni taki oryginalny, praktyczny gadżet. Wiele osób szuka informacji jak uszyć etui na laptopa z filcu. W przypadku miękkiego filcu 3mm nie ma potrzeby stosowania podszewki, ale koszt materiałów będzie dużo wyższy.

Pracę zaczynamy od przygotowania wykroju dla laptopa 13 cali, czyli 4 prostokątów o następujących wymiarach:

  • tył, podszewka tyłu i podszewka przodu - 30x40 cm,
  • góra przodu - 10x40 cm,
  • dół przodu - 21x40 cm,
  • wnętrze kieszeni - 40x40 cm.

Następnie z odpowiedniego materiału wycinamy:

  • element tyłu z tkaniny zasadniczej x1,
  • element tyłu i przodu z podszewki x2,
  • element góry przodu z tkaniny zasadniczej x1,
  • element dołu przodu z tkaniny zasadniczej x1,
  • element wnętrza kieszeni z podszewki x1.

Poniżej przedstawiamy instrukcję szycia etui w kolejnych krokach.

KROK 1: Pierwszym krokiem jest zszycie elementu przodu etui z kieszenią. Wnętrze kieszeni z podszewki układamy prawą stroną do góry i przypinamy zamek (wystawiając go około 1-2 cm poza krawędź materiału). Do zamka przykładamy prawą stroną dolny element przodu z tkaniny zasadniczej i spinamy wszystkie warstwy razem.

KROK 2: Przyszywamy tkaniny wraz z zamkiem używając odpowiedniej stopki.

KROK 3: Odwracamy na prawą stronę i stębnujemy w odległości 2-3 mm od krawędzi.

KROK 4: Z górną częścią przodu postępujemy analogicznie, doszywając do zamka drugą krawędź wnętrza kieszeni z podszewki i górę przodu z tkaniny zasadniczej.

KROK 5: Na końcu zakładamy suwadło.

Przód etui z kieszenią mamy gotowy.

KROK 6: Kolejnym krokiem jest doszycie do góry przodu zamka wraz z podszewką przodu. W tym celu układamy podszewkę przodu prawą stroną do góry i przypinamy zamek, na który kładziemy jeszcze prawą stronę przód (element góry) i spinamy razem.

KROK 7: Przyszywamy zamek odpowiednią stopką.

KROK 8: Odwracamy na prawą stronę i stębnujemy.

KROK 9: Z tyłem etui postępujemy identycznie jak z poprzednimi elementami.

KROK 10: Na końcu z dwóch stron zamka zakładamy suwadła.

KROK 11: Zszycie całego etui rozpoczynamy od spięcia podszewki przodu i tyłu prawymi stronami i zszycia dookoła na około 1 cm, aż do zamka.

W podszewce należy zostawiać otwór około 10 cm na późniejsze przełożenie całego etui na prawą stronę.

KROK 12: Tkaninę zasadniczą wraz z workiem kieszeniowym spinamy prawymi stronami i zszywamy dookoła na około 1 cm, aż do zamka.

KROK 13: Wywracamy etui na prawą stronę przez otwór w podszewce.

KROK 14: Zszywamy otwór na 1 mm.

Etui jest gotowe!

Samodzielnie wykonane etui na laptopa lub tablet to świetny pomysł, bo zyskujemy oryginalne i praktyczne akcesorium skrojone na miarę konkretnego urządzenia, dopasowane do naszego stylu i oczekiwań. Możemy wykończyć je jak tylko zapragniemy, zastosować dodatkowe kieszonki lub uchwyty, dopełnić całość według własnych, indywidualnych potrzeb. Poliestrowe tkaniny ogrodowe są znakomitą bazą na tego typu gadżety, a także inne dodatki, jak torby, plecaki, kosmetyczki czy modne nerki. Materiały charakteryzują się pewną sztywnością, łatwo je szyć na maszynie, są wygodne do utrzymania w czystości, szybko schną, nie przecierają się i służą przez długi czas. Szeroka gama wzorów i odcieni daje ogromne możliwości i zdecydowanie zachęca do tworzenia. Etui wykonane według własnego projektu ma walor unikatowości, jak wszystkie rzeczy handmade, cenione za oryginalność, wkład pracy i serca. Z takich akcesoriów niezwykle miło korzysta się na co dzień, wywołują uśmiech, budzą sentyment i pozytywne emocje.

Trzymamy kciuki za wspaniałe realizacje i zapraszamy do lektury innych wpisów na naszym blogu!

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię