Jak uszyć legowisko dla psa - Instrukcja krok po kroku
Szycie legowiska dla psa może być ciekawym krawieckim wyzwaniem, a Twojemu pupilowi na pewno spodoba się efekt końcowy. Możesz stworzyć klasyczne posłanie poduszkę, miękką kanapę z niewielkim oparciem, a nawet budę z zadaszeniem. W poniższym tutorialu pokażemy jak zrobić legowisko dla psa typu ponton, bardzo uniwersalne i proste do wykonania.
Wybieramy materiał na legowisko dla psa
Aby uszyć legowisko dla małego pieska lub dużego czworonoga, oprócz maszyny, czasu i chęci potrzebujesz odpowiedniego materiału. Najbardziej praktycznym rozwiązaniem będzie wodoodporna tkanina Oxford PU lub wyjątkowo wytrzymała i tania kodura PVC. Taka baza gwarantuje łatwe utrzymanie w czystości, trwałość i długą żywotność.
Zwierzęta często gubią sierść, więc ważne, aby posłanie można wygodnie wyczyścić. Materiały ogrodowe mają lekko śliską powierzchnię i łatwiej usunąć z nich pozostawione futro niż z polaru czy weluru. Do tego wystarczy przetrzeć je wilgotną szmatką, aby pozbyć się zabrudzeń. Tkaniny poliestrowe szybko schną, są odporne na uszkodzenia mechaniczne i świetnie znoszą intensywne użytkowanie.
Warto uszyć legowisko ze zdejmowanym pokrowcem, aby bez problemu wyprać je co jakiś czas w pralce. Duży wybór wzorów i kolorów odpowiednich materiałów pobudza wyobraźnię oraz wyzwala kreatywność, pozwala też dopasować posłanie do stylu wnętrza. Możesz postawić na neutralne kolory albo modne printy w różnym klimacie: geometrycznym, tropikalnym, romantycznym czy skandynawskim. W poniższym tutorialu wykorzystaliśmy dwa rodzaje tkanin, co również daje ciekawy efekt.
Pamiętaj, że posłanie dla psa musi być przede wszystkim wygodne i dostosowane do wielkości czworonoga, ale może też być ładnym elementem w mieszkaniu. Dodatkowo, szyjąc na własną rękę, masz szansę stworzyć legowisko dla psa o proporcjach dopasowanych do przestrzeni domowej, gdzie ma się ono znaleźć.
Jak uszyć legowisko dla psa w 14 krokach Materiały do uszycia legowiska
Udowodnimy, że szycie legowiska dla psa nie jest zadaniem trudnym, a efekt końcowy i komfort ukochanego pupila z pewnością są warte starania. Proponujemy uniwersalne, proste legowisko dla psa typu ponton, z wyprofilowanymi bokami, które zapewniają zwierzęciu podparcie.
Tkaniny wodoodporne – Propozycje z naszej oferty:
Aby uszyć legowisko dla psa, potrzebujemy:
- 1 mb tkaniny wodoodpornej wzorzystej (wierzch legowiska);
- 1 mb tkaniny wodoodpornej gładkiej (spód legowiska);
- 0,5 mb podszewki lub włókniny;
- suwak do środka legowiska, długość minimum 75 cm;
- 4 m taśmy suwakowej wokół legowiska;
- 0,5 m włókniny na środek legowiska;
- ścinki pianki/gąbki na brzeg legowiska.
Prosta instrukcja jak uszyć legowisko dla psa
Krok 1: Zaczynamy od stworzenia wykroju w kształcie owalnym o wymiarach 85x116 cm, który wycinamy z wzorzystej tkaniny, dodając zapas na szwy po 1,5 cm. W zależności od wielkości psa musimy dopasować odpowiednio wymiary. Legowisko dla dużego psa musi być zdecydowanie większe niż w przypadku ras miniaturowych.
Krok 2: Z jednolitej tkaniny wycinamy element o tych samych wymiarach jednak z dziurą w środku (kształt litery „O”) o szerokości 23 cm.
Krok 3: Środek owalu z gładkiej tkaniny rozcinamy na pół wzdłuż dłuższego wymiaru.
Krok 4: Dodatkowo wycinamy dwie listwy o szerokości 3 cm, do których doszywamy zamek, w tym wypadku kostkowy, o długości 75 cm.
Krok 5: Następnie listwy z wszytym zamkiem doszywamy do „półowali” z jednolitej tkaniny.
Krok 6: Oba elementy spodu legowiska spinamy ze sobą szpilkami, a nadmiar tkaniny układamy w równe zakładki.
Tak przygotowany środek zszywamy z zewnętrzną częścią w kształcie litery „O”.
Krok 7: Kolejnym etapem jest połączenie ze sobą góry i dołu legowiska za pomocą taśmy suwakowej.
Krok 8: Zaczynamy od doszycia do końców suwaka kawałka tkaniny (tutaj wzorzystej), aby po wszyciu był ładnie i estetycznie wykończony.
Krok 9: Następnie taśmę suwakową doszywamy dookoła do wierzchu legowiska rozpoczynając i kończąc na wcześniej doszytej wstawce.
Krok 10: Analogicznie przyszywamy do drugiej części zamka spód legowiska, pilnując, aby tkaniny były ułożone prawą stroną do prawej.
Krok 11: Zapinamy suwak i odwracamy legowisko spodem do góry rozkładając je na płasko. Spinamy szpilkami owal środka tak, aby szpilki złapały obie tkaniny i zszywamy je ze sobą na maszynie stębnując po szwie.
Krok 12: Po połączeniu spodu z wierzchem legowiska rozpinamy środkowy suwak i wnętrze wypełniamy wyciętą (według wymiaru środkowego owalu) włókniną tapicerską/owatą. Dla lepszego komfortu możemy użyć kilku warstw.
Krok 13: Kolejny etapem jest uszycie „tuby” i wypełnienie jej kawałkami gąbki tapicerskiej.
W tym celu mierzymy obwód całego legowiska oraz obwód tunelu. Taki wymiar wycinamy z włókniny lub podszewki z zapasem na szew.
Krok 14: Powstały tzw. wąż umieszczamy wewnątrz naszego legowiska po obwodzie, zapinając co jakiś czas suwak.
Tak prezentuje się gotowe legowisko – ponton.
Dzięki takiemu wykonaniu w każdej chwili mamy możliwość wyjęcia wkładów, a pokrowiec możemy wyprać w pralce. To zawsze rozwiązanie niezwykle praktyczne, zwłaszcza w przypadku zwierząt.
Mamy nadzieję, że zainspirowaliśmy Cię do uszycia wyjątkowego posłania dla Twojego pupila. Oczywiście możesz spersonalizować legowisko dla psa, dodając wyhaftowane imię lub aplikację z jego podobizną. Wszystko zależy od Twojej fantazji. Duży wybór odpowiednich materiałów w różnorodne wzory z pewnością pozwoli wykonać wymarzone posłanie, które będzie cieszyło oczy domowników, a czworonogowi zapewni wygodę i beztroski wypoczynek. Trzymamy kciuki za fantastyczne realizacje i zapraszamy do zapoznania się z innymi wpisami o podobnej tematyce!
Zapraszamy również na nasz kanał na yt -> Filmik "Jak uszyć legowisko dla psa - krok po kroku"
Na podstawie 0opinii naszych klientów
Twoja opinia może być pierwsza.