Jak uszyć spodenki baggy - instrukcja krok po kroku
Mam na imię Monika i jestem mamą czwórki chłopaków, na co dzień pracuję zawodowo oraz prowadzę swój malutki biznes szyciowy. Moja marka MoNi_hand_MadE powstała z miłości do szycia głównie akcesoriów modowych, takich jak torebki, nerki czy plecaki lub kosmetyczki, ale lubię szyć również ubrania: bluzy, spodnie, sukienki czy czapki. Dzisiaj pokażę Wam jak uszyć spodnie dla dziecka o fasonie baggy. Mam nadzieję, że instrukcja krok po kroku pomoże w realizacji tego typu projektu! Spodenki baggy są niezwykle wygodne i bardzo modne, a przy tym prezentują się niebanalnie. W dodatku szyjąc samodzielnie możemy sami zdecydować o kolorystyce i wzorze, a ogromny wybór odpowiednich dzianin w fantazyjne motywy w różnym stylu pozwala puścić wodze fantazji i odkryć w sobie potencjał projektanta!
Potrzebne materiały
Na początek potrzebujemy wykrój, ale jeśli go nie posiadacie, możecie poszukać w internecie i pobrać go bezpłatnie lub kupić interesujący Was wykrój za niewielkie pieniądze. Moje spodenki baggy będą z kieszonkami, ściągaczem w pasie i przy nogawkach oraz z troczkami do wiązania. Wybrałam praktyczną, miękką i idealną dla dzieci dresówkę pętelkę w zabawny wzór rysunkowych mopsów, ale możecie sięgnąć po inne motywy, a najlepiej skonsultować zakupy z pociechą. Wspólne wybieranie wzorów, komponowanie całości i dobieranie dodatków może być wspaniałą zabawą i świetnym czasem spędzonym w rodzinnym gronie. Koniecznie sprawdźcie czy dzianina posiada odpowiednie certyfikaty gwarantujące brak szkodliwych substancji i bezpieczeństwo dla najmłodszych użytkowników. Dobrej jakości dresówka zapewnia ciepło, przepuszcza powietrze, jest miękka, lekko elastyczna, higroskopijna, nie mechaci się, nie odkształca, a druk wykonany w nowoczesnej technologii nie spiera się i nie blaknie nawet po wielu praniach.
Do uszycia spodenek w rozmiarze 98 potrzebne będą:
- wykrój,
- 0,5 m dzianiny dresówki pętelki: https://www.pinsola.pl/dzianina-dresowka-petelka-mopsy,
- 15 cm ściągacza: https://www.pinsola.pl/sciagacz-czarny-rekaw-45-cm-a-10-cm ,
- 0,5 m gumy o szerokości 2 cm,
- 0,5 m sznurka bawełnianego 9 mm (opcjonalnie),
- nożyczki,
- szpilki bądź klamerki,
- nici,
- centymetr krawiecki,
- igły do szycia dzianiny.
Instrukcja szycia krok po kroku
Krok 1: Materiał składamy na pół prawymi stronami do siebie i układamy wykrój. Przypinamy go szpilkami tak, żeby się nie przesuwał i wycinamy. Możemy też w pierwszej kolejności odrysować go, odpiąć wykrój, żeby nie przeszkadzał i dopiero wtedy wyciąć.
Spis wyciętych elementów:
- przód spodni x2,
- tył spodni x2,
- przednia część kieszeni 2x,
- tylna część kieszeni x2.
Krok 2: Na początek bierzemy przednie części spodni (czyli te z wyciętym wlotem kieszeniowym) oraz przednie części kieszeni (z wyciętym wlotem kieszeniowym), przykładamy prawą stroną do prawej, przypinamy szpilkami i szyjemy wzdłuż krawędzi po łuku.
Krok 3: Wywijamy kieszenie do lewej strony spodni i stębnujemy około 0,5 cm od krawędzi. Dzięki temu wlot kieszeni będzie się nam ładnie układał.
Krok 4: Następny krok to przyszycie tylnych części kieszeni do przodu kieszeni worka kieszeniowego. W tym celu przykładamy i spinamy elementy prawymi stronami do siebie, po czym zszywamy na maszynie i na owerloku.
W przypadku braku owerloka, bez problemu można zastosować tutaj ścieg owerlokowy, który dostępny jest w większości wielofunkcyjnych, domowych maszyn do szycia.
Krok 5: Dla ułatwienia pracy przypinamy kieszenie szpilkami, dzięki czemu materiał nie będzie się przesuwał podczas wykonywania kolejnych kroków.
Krok 6: Zszywanie przodów i tyłów spodni rozpoczynamy od złożenia ich prawymi stronami do siebie i spięcia szpilkami, tak jak na zdjęciu.
Następnie zszywamy je na owerloku.
Krok 7: Układamy przód spodni na tył, prawymi stronami do siebie, przypinamy, zszywamy na maszynie, a następnie obrzucamy wzdłuż zewnętrznych krawędzi.
Krok 8: Wewnętrzne krawędzie nogawek zszywamy jednym, prostym szwem i obrzucamy.
Krok 9: Wywracamy spodnie na prawą stronę.
Krok 10: Kolejnym krokiem jest wszycie ściągacza. Aby miał on wysokość ok. 4,5-5 cm należy przygotować dzianinę ściągaczową o długości 11 cm.
Krok 11: Szerokość ściągacza wyznaczamy w następujący sposób: najpierw mierzymy szerokość pasa spodni, u mnie jest to 32 cm.
Od tej wartości odejmujemy 20 lub 25%, po to, żeby spodnie ładnie ułożyły się w pasie, u mnie będzie to 25,5 cm ściągacza.
Krok 12: Układamy pas spodni prawymi stronami do siebie i spinamy szpilkami, po czym zszywamy na maszynie, zostawiając niezszyty kawałek na wciągnięcie gumy.
Krok 13: Składamy ściągacz na pół po długości i zaznaczamy sobie małymi nacinkami lub szpilkami cztery miejsca, w równych odstępach. Pozwoli nam to na równe wszycie pasa spodni.
Krok 14: Układamy ściągacz tak, żeby wszystkie zaznaczone miejsca znalazły się na kolejnych szwach spodni.
Należy zwrócić uwagę, aby otwór pozostawiony do wciągnięcia gumy znalazł się od wewnętrznej strony spodni.
Krok 15: Przyszywamy ściągacz do spodni, pamiętając, żeby odpowiednio naciągnąć je podczas szycia.
Następnie obrzucamy na owerloku.
Krok 16: Analogicznie przyszywamy ściągacze w nogawkach. Mierzymy ich szerokość, odejmujemy 20% i ucinamy odpowiednią szerokość ściągacza.
Składamy prawymi stronami do siebie, zszywamy.
Wywracamy na prawą stronę, składamy na pół po szerokości i przyszywamy do nogawek. Na koniec obrzucamy na owerloku.
Krok 17: Gumę odmierzamy na osobie, dla której szyjemy spodnie. Jednak trzeba pamiętać, żeby nie naciągać jej za bardzo, bo wtedy będzie za ciasna i spodenki nie będą wygodne. Odmierzoną gumę ucinamy i wciągamy przez pozostawiony wcześniej otwór.
Krok 18: Zszywamy gumę na płasko, zwracając uwagę na to, czy nie przekręciła się gdzieś w środku.
Krok 19: Otwór zszywamy ręcznie ściegiem krytym.
Krok 20: Na koniec przyszywamy sznureczek, który u mnie będzie pełnił funkcję ozdobną. Przypinam go na środku przodu na ściągaczu i przyszywam ściegiem prostym razem z gumą.
Brawo, spodnie są gotowe!
A na moim modelu prezentują się tak :
Osobiście nie mogłam się powstrzymać i uszyłam do kompletu bluzeczkę z tego samego materiału. I w pełnym stroju mój Kubuś wygląda tak:
Taki komplet nie tylko wygląda fenomenalnie i nietuzinkowo, ale jest też bardzo wygodny, zapewnia dziecku swobodę ruchów podczas codziennych aktywności i zabawy. Ogromny wybór materiałów w różnorodne wzory daje szerokie możliwości projektowania atrakcyjnych zestawów, zgodnych z upodobaniami użytkownika. Dla dziewczynek świetna będzie dresówka w pastelowe kompozycje, leśne zwierzątka, chłopców zachwycą motywy sportowe czy motoryzacyjne, a dla starszych dzieci można wykorzystać uniwersalne printy geometryczne, komiksowe czy skandynawskie. Szeroka gama odcieni inspiruje do tworzenia, więc pozostaje tylko zabrać się do pracy! Mam nadzieję, że opis i zdjęcia pomogą Wam uszyć spodnie dla Waszych pociech i wszystkim sprawi to wiele radości!
Na podstawie 0opinii naszych klientów
Twoja opinia może być pierwsza.