Jak wybrać odpowiedni materiał na sukienkę jesienno-zimową?
Yves Saint Laurent po wielu latach projektowania mody powiedział: "W końcu zrozumiałem, co jest najważniejsze w sukienkach. Najważniejsza jest kobieta, która je nosi". Sukienki dodają nam pewności siebie i kobiecego uroku, podkreślają nasz styl, oddają osobowość. To klasyka w damskiej garderobie, jedno z najbardziej uniwersalnych, a także różnorodnych ubrań, z bogatą historią, inspirujące projektantów na całym świecie, tak jak kobieca, tajemnicza natura.
Sukienka na sezon jesienno-zimowy
Chociaż zwiewne, kwieciste, kolorowe sukienki kojarzą się przede wszystkim z latem, nie musimy z nich rezygnować także w chłodniejsze miesiące. Elegancka kobieta sięga po tą część garderoby nie tylko na wyjątkowe wyjścia, takie jak romantyczna kolacja czy impreza karnawałowa, ale też do pracy, na uczelnię, spacer czy zakupy. Trzeba jedynie zwrócić uwagę na odpowiedni materiał oraz fason. Szyjąc dla siebie i rodziny mamy wpływ na każdy etap powstawania odzieży, od wyboru materiału, kroju, sposobu wykończenia, aż po dobór dodatków i ozdób. Każdy wykrój sukienki można modyfikować na własne potrzeby, aby uzyskać pożądany efekt i stworzyć wyjątkową sukienkę, która będzie wyróżniać się na tle modeli z sieciówek.
Sukienka na zimę powinna być przede wszystkim wygodna i ciepła, miękka i otulająca, a jednocześnie podkreślająca atuty figury, maskująca ewentualne niedoskonałości. Najlepiej sprawdzają się fasony o długości do kolan, z rękawem ¾ lub długim. Panie zobowiązane do przestrzegania w pracy dress code’u doceniają sukienkę jako wygodną formę pełnej stylizacji, bez konieczności dobierania górnej i dolnej części garderoby. Sukienki biznesowe pozwalają wyglądać atrakcyjnie, a jednocześnie profesjonalnie i z klasą. Bezpieczne taliowane fasony z ładnymi detalami, dopasowane do figury, typu sylwetki i urody sprawdzą się na co dzień, a także na ważne spotkania firmowe, konferencje i wystąpienia.
Sukienki i tuniki w sportowym stylu są znakomitym pomysłem na codzienne stylizacje dla zabieganych kobiet, ceniących wygodę. Można postawić na luźne modele z dzianin dresowych lub swetrowych, którym modowego twista dodadzą falbanki czy wstawki z koronki. W domowym zaciszu sprawdzą się ciepłe sukienki i tuniki z polaru albo koszulowe fasony z flaneli, wygodne, zapewniające miękkość, komfort, doskonałe do odpoczynku z filiżanką kawy w dłoni, ale praktyczne także podczas zabawy z dziećmi.
Świetnym pomysłem jest własnoręczne stworzenie idealnej sukienki, dostosowanej do sylwetki, potrzeb i oczekiwań, z indywidualnie dobranego materiału, z oryginalnymi dodatkami. Różnorodność fasonów i dostępnych wykrojów oraz ogromny wybór tkanin i dzianin na sukienki pozwalają puścić wodze fantazji i uszyć efektowną kreację na każdą okazję!
Jaką dzianinę wybrać na sukienkę zimową?
Materiał na sukienkę zimową powinien być ciepły, miły w dotyku, o przyjemnym chwycie. Idealnie sprawdzą się miękkie, przyjazne dla ciała dzianiny welurowe, które ze względu na charakterystyczny meszek na powierzchni pięknie „pracują” pod wpływem światła. Welur z lekkim połyskiem wygląda elegancko i zjawiskowo, ponadto świetnie dopasowuje się do sylwetki. Równie efektowne i ciepłe będą grubsze dzianiny żakardowe o ciekawej fakturze i klasycznym uroku.
Na luźniejsze sukienki w wersji mini oraz wygodne tuniki z golfem i kimonowymi rękawami polecamy dzianiny swetrowe, miękkie, otulające, idealne na chłodne dni. Tego typu modele są obecnie bardzo modne, szczególnie w kolorze camelowym, beżowym i wiśniowej czerwieni. Stylizację można uzupełnić plecionym paskiem i małą torebką na łańcuszku. Jeśli nie jesteś fanką swetrów, możesz wykorzystać prążkowany ściągacz bawełniany lub wiskozowy, z którego z powodzeniem uszyjesz zmysłowe sukienki dopasowane do sylwetki. Polecamy ściągacze zwłaszcza na ołówkowe sukienki za kolano, z długim rękawem i dekoltem w kształcie łezki. Taki model będzie wyglądał zjawiskowo w połączeniu ze sznurowanymi botkami na platformie, krótką kurtką i kapeluszem.
Dopasowane, miłe w dotyku sukienki można uszyć także z dostępnej w wielu wzorach dzianiny Oxford Akademik. To mięsisty materiał z przewagą wiskozy w składzie, dlatego jest oddychający, a jednocześnie charakteryzuje się ciepłym chwytem. Jego ogromna zaleta to łatwa konserwacja, dzianina nie gniecie się i szybko schnie. Barwne kompozycje przypadną do gustu paniom lubiącym odważne, kontrastowe zestawienia i energetyczne kolory, które dodają optymizmu w zimowe szarówki.
Na sportowe i casualowe sukienki idealne będą dzianiny dresowe, zarówno w wersji pętelkowej, jak i drapanej. Możesz uszyć prosty model z długim rękawem, o trapezowym kształcie, uroczą bombkę albo rozkloszowaną mini z falbaną na dole. Modne są dresowe sukienki odcinane pod biustem, a także z bufiastymi, efektownymi rękawami. Dresówkę można z powodzeniem połączyć z tiulem, koronką lub skórką ekologiczną, tworząc niebanalne formy i wykończenia albo ozdobić przód ciekawą, błyszczącą aplikacją. Do typowo sportowych fasonów sprawdzą się ściągacze, lampasy czy kaptur z troczkami.
Na specjalne okazje doskonałe będą eleganckie dzianiny z połyskiem, takie jak lurex czy zjawiskowy, opalizujący materiał moonlight, skrzący się mnóstwem odcieni i zmieniający kolor w zależności od kąta padania światła. Z tych efektownych dzianin dostępnych w pięknych kolorach można uszyć sukienkę na Sylwestra, wieczorową kreację na okolicznościowe wyjście czy długą suknię balową.
Jaka tkanina na ciepłą sukienkę?
Zamiast dzianiny możesz wybrać na bazę swojej wymarzonej sukienki piękną i praktyczną tkaninę, ale fason musi uwzględniać stabilną strukturę materiału oraz konieczność zastosowania zapięcia, zaszewek lub podszewki. Ogromny wybór tkanin na sukienki jesienne i zimowe daje swobodę w projektowaniu i praktycznie nieskończone możliwości, dlatego każda kobieta znajdzie odpowiedni gatunek materiału i wzór idealny dla siebie.
Ze względu na brak elastyczności albo niewielkie naddawanie się tkanin, trzeba dobrać model idealnie dopasowany do sylwetki, inaczej sukienka będzie za ciasna albo zbyt workowata. W przypadku szycia sukienki z tkaniny szczególnie starannie należy podejść do kwestii wykroju, formy, konstrukcji i własnych wymiarów.
Na klasyczne princeski bez rękawów, które zakłada się na białą koszulę lub dopasowany do sylwetki golf, nadaje się znakomicie wełna w tradycyjne szaro-czarne kraty i kurzą stopkę. Idealne tkaniny na sukienki jesienne to także boucle z charakterystycznymi zgrubieniami, dostępne w modnych melanżach kolorystycznych, oraz grubsza bawełna. Dla eleganckich kobiet świetne będą fasony ołówkowe oraz szmizjerki z dekoltem wykończonym klapami, koniecznie z paskiem, który podkreśli talię.
Na specjalne okazje sprawdzi się elegancki żakard, dość gruby materiał grający piękną, zróżnicowaną fakturą z ciekawymi wzorami geometrycznymi lub kwiatowymi. Wyjątkowo efektowne są tkaniny żakardowe z metaliczną nitką, ich szlachetny, nienachalny połysk wygląda wytwornie i wyrafinowanie w połączeniu z bogatą fakturą. To wspaniały materiał na szykowne kreacje o pudełkowym kroju i proste, klasyczne sukienki dla pań dojrzałych. Aby stylizacja nie dodawała lat i nie była zbyt konserwatywna, można dobrać nowoczesne, stonowane akcesoria i skromną biżuterię.
Dla miłośniczek casualowego stylu i sportowej elegancji polecamy jeans z elastanem, w wersji granatowej, czarnej i szarej. Jeansowe tkaniny na sukienki jesienne oraz zimowe mają nonszalancki charakter, lekko młodzieżowy klimat, ale są też bardzo uniwersalne. Można z nich uszyć zarówno taliowaną suknię dopasowaną do figury, jak i nowoczesną sukienkę na szelkach albo odcinaną w pasie, rozkloszowaną i wiele innych modeli. Skład oparty na bawełnianych włóknach zapewnia przewiewność i komfort noszenia, a do wyboru oprócz klasycznych denimowych wersji są również wzory takie jak grochy czy kwiaty.
Wybierając materiał na sukienkę zimową warto pomyśleć również o odpowiednim wykończeniu, aby kreacja dobrze się nosiła i służyła przez wiele sezonów. Mimo, że wszywanie podszewki nie należy do najprostszych czynności, czasami warto ją zastosować, szczególnie w przypadku sukienek o eleganckim charakterze, tych dopasowanych do figury i z materiałów o naturalnym składzie. Podszewka łagodzi linie ciała, powoduje, że ubranie harmonijnie przylega do sylwetki, zapobiega odznaczaniu się bielizny, ukrywa „boczki”. Ten ważny element przedłuża też trwałość odzieży, dzięki niej sukienka nie traci formy, a materiał wierzchni nie wypycha się i nie gniecie. Dodatkowa warstwa ociepla, co jest ważne zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym.
Jaki fason sukienki wybrać?
Aby sukienka służyła naszej urodzie, powinna być dopasowana do typu figury i stylu, tylko wtedy kobieta jest ubrana, a nie przebrana. Dlatego zarówno rodzaj, wzór materiału, jak i fason należy zawsze wybierać w zgodzie ze swoimi preferencjami, nie podążając ślepo za trendami. I tak, panie o kształtach gruszki powinny podkreślać węższą talię, a zasłaniać masywniejsze uda i szersze biodra. Sprawdzą się więc fasony z dopasowaną górą i rozkloszowanym dołem oraz modele zbliżone do litery „A”.
Dla kobiet o figurze klepsydry, czyli obfitym biuście, szerokich biodrach i wąskiej talii, odpowiednie będą fasony ołówkowe, najlepiej z paskiem. Jego rodzaj powinien komponować się z rodzajem sukienki i pasować do niej pod względem kolorystyki oraz stylu. Warto pamiętać, że osoby o bardziej obfitych kształtach nie powinny wybierać cienkich ani zbyt masywnych pasków.
Paniom o kształtach jabłka będą służyły proste fasony eksponujące szczupłe nogi, a maskujące brzuszek i brak wcięcia w talii. Prosta forma sukienki wyrówna optycznie proporcje między masywną górą i wąskimi biodrami.
Sukienki maxi, mało praktyczne podczas mokrych pór roku, zarezerwowane są dla kobiet wysokich, z długimi nogami. Taki fason nie sprawdzi się dla osoby o niskim wzroście, bo dodatkowo skróci sylwetkę.
Warto sięgać po ciekawe, sprawdzone wykroje uwzględniające newralgiczne strefy ( takie jak brzuszek), zamaskowane marszczeniami, falbankami albo kokardą. Już na etapie wyboru modelu, który planujemy uszyć, trzeba zwrócić szczególną uwagę na to jak forma koresponduje z naszym typem sylwetki i rozmiarem.
W kwestii wzorów rynek dostarcza mnóstwo inspiracji, a nowoczesne technologie umożliwiają drukowanie rozmaitych gatunków tkanin i dzianin w najbardziej fantazyjne, kolorowe motywy. Romantyczki mogą wybierać spośród materiałów w pastelowych odcieniach, we wzory kwiatowe, klasyczną drobną łączkę, motyle lub ptaki. Miłośniczki klasyki dobrze będą czuły się w stonowanych kratach, uroczych groszkach i printach geometrycznych na bazie czerni, bieli, szarości i beżu. Panie lubiące ekstrawagancję mogą postawić na odważne przeskalowane wzory kwiatowe w nasyconych kolorach albo abstrakcyjne kontrastowe kompozycje. Na pewno nie przejdą niezauważone w sukience we wzory zwierzęce, takie jak panterka, wężowa skóra czy pasy zebry. Z kolei fanki stylu boho zachwycą się printami w folkowym, etnicznym klimacie, tureckimi paisleyami, a także mozaikami nawiązującymi do kształtu mandali. Młode elegantki urzekną natomiast nadruki bajkowych postaci i komiksowe wesołe wzory.
Modne sukienki na jesień i zimę – trendy 2021
Jesienią i zimą najczęściej wybieramy bezpieczne, stonowane kolory i klasyczne wzory, ale tegoroczne trendy zwracają się ku optymistycznym barwom, intensywnym odcieniom i kontrastowym, ciekawym printom. To reakcja na dramatyczną rzeczywistość, z którą zmagamy się w związku z pandemią, a potrzeba światła, nadziei, radości i beztroski przekłada się na modę, w której projektanci stawiają na zabawę fakturami, nieoczywiste połączenia i pełne życia kolory. Modne są sukienki w kwiaty, które sprawdzą się zarówno latem, jak i zimą do kozaków czy botków i puchowej kurtki. Hitem jest dzianinowy model w camelowym kolorze, najlepiej z warkoczowym splotem. Kolory lansowane przez największe domy mody to żółty i pomarańczowy, błękitny, miętowy oraz różowy. Szczególnie widać fascynację odcieniem wiśniowej czerwieni, który wspaniale nadaje się na chłodne pory, rozgrzewa, rozświetla i dodaje kobiecego uroku.
Projektanci zachęcają do noszenia w sezonie zimowym lekkich, zwiewnych sukienek, które można połączyć z grubymi rajstopami, zamszowymi kozakami i mięsistym, oversizowym swetrem albo płaszczykiem ze sztucznego futra. Nie jest to może rozwiązanie praktyczne na mroźne dni, ale na wczesną wiosnę na pewno się sprawdzi. Kwiecista sukienka z lejącej tkaniny silki, przewiewnej wiskozy lub warstwowo zastosowanego szyfonu nie jest już zarezerwowana na letnie miesiące. Tym bardziej sprawdzi się nieco grubszy, mięsisty materiał barbie, który znakomicie się układa.
Niezależnie od preferowanego stylu, wieku, typu urody i trybu życia, każda kobieta powinna mieć w szafie sukienkę. Ogromny wybór fasonów i materiałów, z których można uszyć elegancką kreację, wygodną sukienkę casualową albo typowo sportową do noszenia z legginsami, daje wiele możliwości i tylko od nas zależy jaki projekt stworzymy. Samodzielne uszycie sukienki jest wspaniałym pomysłem nie tylko ze względu na gwarancję idealnego dopasowania do własnej sylwetki, ale także dlatego, że zyskamy oryginalną, wyjątkową i niepowtarzalną bazę stylizacji, którą będziemy nosić z dumą przez wiele sezonów!
Zapraszamy do lektury innych wpisów na naszym blogu
Na podstawie 0opinii naszych klientów
Twoja opinia może być pierwsza.