Leżak zrób to sam

Lato to czas kiedy cieszymy się ciepłymi, długimi dniami i w wolnych chwilach chwytamy każdy promień słońca. Relaks na powietrzu przynosi wytchnienie od zgiełku miasta i pozwala szybko zregenerować siły po pracy. Idealnie sprawdzi się na takie okazje leżak ogrodowy, doskonały do wypoczynku oraz opalania.

Jak zrobić leżak

Niedawno prezentowaliśmy na blogu tutorial o meblach z palet z uszytymi na wymiar poduszkami, a dzisiaj zachęcamy do stworzenia oryginalnego leżaka składanego, który po złożeniu zajmuje mało miejsca i jest niezastąpiony na wakacyjne wypady czy podczas relaksu na balkonie. Taki niebanalny leżak diy z wybranej przez nas tkaniny ogrodowej będzie ulubionym akcesorium urlopowym.

Duży wybór wytrzymałych, bezpiecznych, trwałych materiałów odpowiednich na leżak zapewnia wiele możliwości i inspiruje do twórczej pracy. Oprócz leżaka plażowego możesz stworzyć parasol, parawan, matę piknikową czy torbę z tej samej tkaniny. Taki zestaw urlopowy będzie wyróżniał się na tle sklepowych akcesoriów, których wygląd i jakość niejednokrotnie pozostawiają wiele do życzenia.

Tkaniny ogrodowe są odporne na wilgoć, wodę, łatwe do utrzymania w czystości i nie gniotą się. Wybierając materiał na leżak warto postawić na dobrej jakości produkt posiadający takie właściwości, które sprawią, że nasz projekt będzie udany, trwały i zachwycający. Własnoręcznie uszyty leżak powinien służyć przez wiele lat, przechowywany poza sezonem w różnych miejscach, takich jak garaż, balkon czy piwnica. Jeśli użyjemy sprawdzonej tkaniny, wystarczy później przetrzeć materiał wilgotną szmatką i będzie wyglądał jak nowy.

Potrzebne materiały

Do wykonania projektu niezbędny jest metalowy lub drewniany stelaż do leżaka. Można go kupić lub wykorzystać stare stelaże zniszczonych, przetartych leżaków, jeśli tylko są sprawne i bezpieczne. Ważne, aby blokada leżaka działała bez zarzutu, w przeciwnym razie narazimy się na przykre niespodzianki i przypadkowe składanie się leżaka podczas wypoczynku. Najprzyjemniejsza część to wybór odpowiedniej tkaniny leżakowej w kolorze lub wzorze dopasowanym do naszej strefy wypoczynkowej, gustu, potrzeb i oczekiwań. Materiał musi być wytrzymały, mocny, bezpieczny, odporny na działanie wilgoci, o gęstym płóciennym splocie. Wśród wielu propozycji wzorów znajdziesz klasyczne pasy, które można zastosować w wersji poziomej lub pionowej, motywy marynistyczne idealne na wakacje, kompozycje kwiatowe, mozaiki oraz tropikalne printy liści, przywodzące na myśl podzwrotnikową dżunglę.

My postawiliśmy na piękny wzór różany ogród, z intrygującym połączeniem kwiatów i geometrii. Wariant z pionowym wzorem sprawdzi się najlepiej, jeśli chcemy, aby układał się poziomo na leżaku. Dzięki temu wzór ładnie się ułoży przy minimalnym zużyciu materiału, wystarczy tylko pół metra bieżącego, ponieważ szerokość tkaniny to 150cm. Oczywiście to od wymiarów leżaka zależy jak duży kawałek materiału będzie potrzebny na poszycie, dlatego najpierw trzeba dokładnie zmierzyć konstrukcję.

W zestawie ze stelażem są dwie deseczki, na które naciąga się materiał oraz blokady do oparcia razem ze śrubkami. Potrzebujecie tylko maszyny do szycia, nici, nożyczek i śrubokrętu.

Jak zrobić leżak - krok po kroku

Kiedy mamy już przygotowaną odpowiednią ilość tkaniny na poszycie leżaka oraz konstrukcję drewnianą oraz narzędzia, możemy zabrać się do pracy.

Krok 1: Pierwszą czynnością jest zamocowanie blokad, które będą zatrzymywały oparcie, aby leżak był stabilny i bezpieczny. Przykręcamy je za pomocą śrubokrętu lub wkrętarki.

W ten prosty sposób mamy już gotowy cały stelaż i możemy się zająć najprzyjemniejszą częścią, czyli szyciem.

Krok 2: Do wykonania siedziska potrzebujemy około 50 cm tkaniny o szerokości około 150cm. Do stelaża dołączone są dwie deseczki, na których będziemy mocować tkaninę. Materiał jest szerszy od deseczek i musimy zmierzyć ile centymetrów należy założyć po bokach, aby tkanina zakryła cały patyczek.

Krok 3: Podwijamy i stębnujemy założenia po bokach.

Krok 4: Podwijamy dół i górę tkaniny pamiętając o zostawieniu tunelu na włożenie patyczków.

Krok 5: Do tunelu wkładamy deseczki.

Krok 6: Cały montaż tkaniny ze stelażem wygląda tak jak na zdjęciu, czyli wkładamy deseczkę z naciągniętym materiałem do rowka w górnej oraz dolnej części leżaka i zawijamy materiał wokół niej. Jeśli patyczki z tkaniną są zbyt grube to można posłużyć się młotkiem i wbić je do rowków. Przetestowaliśmy ten sposób mocowania tkaniny i jest to bardzo stabilne.

Leżak jest już gotowy! Jak widać, to szybkie i proste zadanie nie wymaga specjalnych sprzętów ani wyjątkowych umiejętności. Taki samodzielnie wykonany leżak balkonowy będzie umilał letnie weekendy i popołudnia, a podczas urlopu i wakacyjnych wojaży pozwoli wygodnie wypoczywać na słońcu. Możesz stworzyć leżak dopasowany do Twojego stylu, gustu, a nawet stroju kąpielowego!

Jeśli masz ochotę, skorzystaj z dodatków pasmanteryjnych i wykończ leżak bawełnianą koronką, falbankami, frędzlami albo doszyj miękką poduszkę z tej samej tkaniny co poszycie. Świetnym pomysłem będzie uszycie pokrowca na kilka leżaków, aby ułatwić transport i przechowywanie. A może do leżaka dodać jeszcze parasol, hamak, parawan albo obrus z tego samego materiału? Taki niebanalny komplet akcesoriów wypoczynkowych będzie nie tylko efektowny, ale też praktyczny.

Mamy nadzieję, że nasz wpis zainspirował Cię do twórczej pracy i już wkrótce będziesz wypoczywać na pięknym leżaku własnego projektu! A kiedy zasiądziesz już wygodnie w promieniach słońca albo w błogim cieniu, poczytaj koniecznie inne wpisy o podobnej tematyce!

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię