Płaszcz z dzianiny wełnianej - Mama Kai Szyje
Tym razem prezentujemy kolejny fantastyczny projekt zrealizowany przez autorkę bloga "Mama Kai szyje", która postanowiła samodzielnie stworzyć wyjątkowy płaszcz na jesienne chłody. Pani Małgorzata zainteresowała się dzianiną wełnianą i odkryła jej niezwykłe właściwości, a także przekonała się, że wełna jaką kojarzymy z szaf naszych babć przeszła w ciągu minionych lat gruntowną metamorfozę i jest nowoczesnym, udoskonalonym, praktycznym materiałem mającym niesamowity potencjał.
Jesienny "must-have" – płaszcz wełniany damski
Autorka szukała dzianiny o dobrym, szlachetnym składzie z przewagą naturalnych włókien i znalazła odpowiedni produkt w sklepie internetowym Pinsola, z czego bardzo się cieszymy. Pani Małgorzata wybrała wysokogatunkową dzianinę wełnianą w pięknym delikatnym kolorze błękitny melange, zawierającą 80% wełny i 20% poliestru. Z tego materiału powstał piękny, lekki płaszczyk o prostym, pudełkowym kroju, w modnym trendzie oversize, usztywniony dopasowaną kolorystycznie klejonką, na cienkiej podszewce. Oszczędna forma, bez kołnierza, z obniżonym rękawem i zapięciem na zatrzaski, wraz ze starannym wykończeniem i pięknym ciekawym melanżowym kolorem stworzyły niebanalne okrycie, zarówno eleganckie, jak i praktyczne. To nie klasyczny wełniany płaszcz damski, ale współczesna interpretacja z nutką artyzmu. Na blogu możecie obejrzeć klimatyczne zdjęcia, na których autorka i modelka jak zwykle w sposób wysmakowany i gustowny prezentuje swoje dzieło na tle nostalgicznego jesiennego pejzażu. Całość wraz z oryginalną stylizacją lekko w klimacie retro wygląda naprawdę imponująco.
Nowoczesne dzianiny wełniane są lekkie, miłe w dotyku, elastyczne, otulające i ciepłe, a ze względu na dodatek sztucznych włókien nie pilingują się tak jak tradycyjna czysta wełna. Są to zalety, które doceniają współcześni projektanci i hobbyści szycia, sięgający chętnie po różne wersje wełnianych tkanin doskonałych na jesienno-zimowe chłody. Autorka bloga "Mama Kai szyje" postawiła na mięsisty materiał, z którego stworzyła efektowny uniwersalny płaszcz, idealny zarówno do eleganckich stylizacji, jak i na co dzień. Oferujemy szeroki wybór dzianin wełnianych w różnych wzorach i kolorach, o zróżnicowanej fakturze, splocie i gramaturze, co pozwala wybrać produkt idealny do konkretnego projektu, od szalika i czapki, przez wdzianka i poncza, aż po bardziej ambitne realizacje jak okrycia wierzchnie. Mamy nadzieję, że praca pani Małgorzaty, zrealizowana jak zawsze z wielkim smakiem, wrażliwością i dbałością o detale, zainspiruje Was do tworzenia.
Jak dbać o wełniany płaszcz?
Klasyczny płaszcz wełniany damski to absolutny must have w garderobie każdej kobiety, można go nosić zarówno do eleganckich sukienek na specjalne okazje i wielkie wyjścia, jak i do jeansów na co dzień. Warto wiedzieć jak dbać o wełniany płaszcz, aby służył długie lata. Co prawda nowoczesne dzianiny na bazie wełny mają dodatek sztucznych włókien, które podnoszą trwałość i wytrzymałość, ale należy przestrzegać paru zasad.
Nie powinno się niedbale odwieszać płaszcza wełnianego na haczyk w przedpokoju, bo mogą powstać nieestetyczne odkształcenia i zagniecenia. Wełniane okrycie trzeba wieszać na solidnym drewnianym wieszaku i przechowywać w suchym miejscu. Płaszcza wełnianego z pewnością nie wolno prać w pralce, zwłaszcza jeśli urządzenie nie posiada programu dedykowanego do prania wełny. Wiele osób pierze wełniane okrycia ręcznie, w letniej wodzie, ale bardzo ważne, aby suszyć je na płasko, nie wyciskać, nie zgniatać, bo płaszcz straci fason i powstaną nieestetyczne zagniecenia.
Płaszcz wełniany damski będzie służył długie lata, jeśli odpowiednio o niego zadbamy. Warto więc na lato chować go do specjalnego pokrowca i przechowywać w szafie, ale tak, żeby nie był ściśnięty z innymi ubraniami. Na wszelki wypadek, aby zapobiec pojawieniu się moli, można w szafie umieścić woreczek z lawendą, olejek cytrusowy, mydełko czy igły sosnowe albo skorzystać z chemicznych środków dostępnych w drogeriach.
Wełny lepiej nie prasować, a jeśli musimy – róbmy to żelazkiem ustawionym na niską temperaturę, koniecznie przez bawełnianą szmatkę, żeby nie powstały brzydkie wyświecenia. Znakomitym rozwiązaniem w kwestii prasowania i odświeżania wełny jest prasowacz parowy.
Jeśli podczas spaceru zmokniemy, należy okrycie wysuszyć na drewnianym wieszaku i absolutnie nie chować do szafy jeżeli jest jeszcze wilgotne. Aby materiał zachował ładny wygląd, trzeba regularnie czesać płaszcz wełniany szczotką do ubrań. Ciekawym patentem na szybkie odświeżenie jest powieszenie okrycia w zaparowanej łazience, później suszymy je na wieszaku.
Szycie wełnianego płaszcza - praktyczne wskazówki
Wielu niedoświadczonych pasjonatów szycia zastanawia się na pewno jak uszyć płaszcz wełniany, bo nie jest to najprostsze zadanie pod względem technicznym i trzeba poświęcić sporo czasu, aby zrealizować taki ambitny projekt. Nie polecamy tego zadania na sam początek przygody z szyciem. W internecie można znaleźć wartościowe tutoriale jak uszyć płaszcz krok po kroku, ale najpierw trzeba wybrać fason oraz materiał bazowy. Jeśli planujesz uszyć płaszcz wełniany szary kolor będzie bardzo uniwersalny, tak jak elegancka czerń. Musisz zdecydować czy wolisz tradycyjny fason z wiązaniem w talii, z klapami czy stójką, a może bardziej młodzieżowy o oversizowej formie. Koniecznie trzeba wziąć pod uwagę swoją figurę, proporcje oraz typ urody. Na tej podstawie wybieramy fason oraz kolor. Doświadczone osoby bez problemu poradzą sobie z ewentualną modyfikacją każdego wykroju na własne potrzeby.
Dla wielbicielek klasyki polecamy czerwony flausz, granatową tkaninę flausz Verona czy boucle w melanżu szarości, dla odważniejszych wzory geometryczne, kwiatowe lub abstrakcyjne. Można oczywiście wybrać zupełnie inny materiał płaszczowy, nie tylko wełnę. Pani Małgosia postawiła na fason z modowym twistem, w uniwersalnym kolorze, który świetnie wygląda zestawiony z pastelami czy żywymi barwami, ale wszystko zależy od osobistych preferencji. Ogromny wybór wzorów i kolorów materiałów na bazie lub z dodatkiem wełny daje swobodę decyzji. Można połączyć kilka odcieni, dodać sztuczne futerko na kołnierz, ozdobić płaszcz biżuteryjną broszką, paskiem ze skóry ekologicznej, pinami w rockowym stylu, taśmą w formie lampasów, koronką czy żakardem. Stwórz płaszcz swoich marzeń, dosłownie i w przenośni skrojony na miarę!
Jak uszyć płaszcz wełniany - krok po kroku
Jeśli zastanawiasz się jak uszyć płaszcz z dzianiny lub tkaniny wełnianej, możesz znaleźć mnóstwo tutoriali w formie zdjęć i filmów. Jeżeli masz już wybrany wykrój na płaszcz i materiał swoich marzeń, możesz zabrać się do pracy. W zależności od wykończenia trzeba zaopatrzyć się nie tylko w dzianinę lub tkaninę bazową, ale również w podszewkę, ocieplinę, klejonkę, guziki, napy albo suwak.
Krok 1
W pierwszym etapie należy przekalkować wybrany wykrój na arkusz, pamiętając, aby kierować się liniami dla wybranego rozmiaru. Dodajemy zapas na szwy i podłożenie materiału. Standardowo, dla bezpieczeństwa przyjęło się dodawać ok.1,5cm na szwy oraz podłożenie rękawów.
Krok 2
Kiedy formy mamy już odrysowane, przykładamy do materiału i wycinamy wszystkie elementy, dokładnie i bez pośpiechu, bo każdy błąd będzie pokutował w dalszej pracy.
Krok 3
Szycie warto zacząć od przygotowania rękawów.
Krok 4
Wykonujemy zaszewki na przodach płaszcza.
Krok 5
Zszywamy ramiona oraz przyszywamy kołnierz.
Krok 6
Zszywamy szwy boczne.
Krok 7
Wszywamy zszyte wcześniej rękawy do płaszcza.
Krok 8
Przyszywamy podszewkę.
Krok 9
Opcjonalnie wycinamy dziurki na guziki, dekorujemy itp.
Powyższy schemat koniecznych do przeprowadzenia kroków pokazuje w uproszczony sposób czego możesz się spodziewać podczas realizacji projektu. Szycie płaszcza nie jest najłatwiejszym zadaniem, ale radość z efektu końcowego na pewno jest warta zachodu.
Bez względu na to, czy wybierzesz klasyczny wełniany płaszcz damski, czy postawisz na nowoczesny, młodzieżowy fason, własnoręcznie stworzone okrycie nie tylko zapewni ciepło i komfort w sezonie jesienno-zimowym, ale będzie też oryginalnym uzupełnieniem każdej stylizacji. Taki płaszcz skrojony na miarę, idealnie dopasowany do sylwetki, typu urody, potrzeb i oczekiwań, jest podstawą garderoby każdej kobiety, a okraszony indywidualizmem zyskuje wyjątkowe walory.
Na podstawie 0opinii naszych klientów
Twoja opinia może być pierwsza.