Tkanina wiskoza na sukienki i bluzki - co warto wiedzieć?
Jednym z najchętniej wykorzystywanych materiałów w okresie wiosenno-letnim jest ponadczasowa, zwiewna wiskoza. Jej zmysłowa lekkość i naturalny chwyt zachwycają wiele pań, zmęczonych poliestrowymi mieszankami, występującymi powszechnie w sieciówkach i markowych sklepach. To także główny powód, dla którego warto zdecydować się na samodzielne szycie odzieży z dobrych gatunkowo materiałów, starannie wybranych i sprawdzonych.
Tkanina wiskoza przekonuje do siebie nie tylko wyjątkowymi cechami, lecz również bogatą ofertą wzorów i kolorów, a do wyboru mamy naprawdę fantastyczne kompozycje, fantazyjne, romantyczne, geometryczne, tropikalne lub zwierzęce. W profesjonalnych sklepach z materiałami i pasmanterią dział z wiskozą jest jednym z najlepiej zaopatrzonych i daje ogromne możliwości w projektowaniu wymarzonej kreacji. Oddychająca, przewiewna, delikatna i przyjemna w dotyku tkanina wiskoza sprawdza się zwłaszcza w okresie letnim i zapewnia komfort nawet podczas upałów.
Wiskoza – co to za tkanina i jak powstaje?
Wbrew powszechnej opinii i skojarzeniom, wiskoza nie jest włóknem naturalnym. Klasyczna, najbardziej szlachetna wersja, znana pod angielską nazwą rayon, to swoista hybryda technologii i natury. Dlaczego? Ponieważ jest to włókno chemiczne pozyskiwane z roślin, a konkretnie z celulozy drzewnej. Celuloza pochodząca z różnych rodzajów drzew, najczęściej iglastych, zostaje poddana chemicznej obróbce. Właśnie dlatego wiskozę zalicza się do włókien pochodzenia roślinnego (jak len, bawełnę, jedwab, sizal, ramial, lyocell, acetat), ale też do chemicznych. Mimo wszelkich zalet trzeba uznać wiskozę za tkaninę sztuczną ( nie syntetyczną!), wytwarzaną w laboratoriach, na bazie składników naturalnych. Aby zrozumieć co to jest wiskoza, trzeba mieć świadomość podstawowych zasad podziału materiałów ze względu na pochodzenie i proces produkcji.
Tkaniny wiskozowe powstają z celulozy pozyskiwanej z drzew takich jak świerk, buk czy sosna. Celuloza jest jednym z najważniejszych budulców roślin, a cechy wiskozy do złudzenia przypominają naturalne materiały: bawełnę lub len. Warto jednak zaznaczyć, że ze względu na różne procesy technologiczne zastosowane przy produkcji, wygląd i właściwości tkaniny wiskozowej mogą być nieco inne. Czasem materiał przypomina sztuczny jedwab, a innym razem jest transparenty, o przyjemnym, naturalnym chwycie. Może być w różnym stopniu miękki i elastyczny. Są też wersje z dodatkiem elastanu, dostępne w formie dzianin wiskozowych, podatnych na układanie, sprężystych, chłodnych w dotyku, lejących i przewiewnych, doskonałych na narzutki, T-shirty, legginsy i bieliznę. Wyjątkowym produktem jest elegancka wiskoza żakardowa, o ciekawej fakturze z wkomponowanym w splot wzorem, często z dodatkowym nadrukiem, urozmaicającym walory wizualne.
Zalety i właściwości wiskozy
Wiskoza posiada właściwości, które doceniają projektanci, hobbyści szycia oraz użytkownicy. To idealny materiał na zwiewne, kobiece stylizacje, zwłaszcza na ciepłe pory roku. Najważniejszą zaletą wiskozy jest jej przewiewność, materiał przepuszcza powietrze, dzięki czemu skóra oddycha. Właśnie z tego powodu to znakomita baza na letnie sukienki, tuniki, pareo i lekkie, zmysłowe topy. W kreacjach z wiskozy można komfortowo podróżować podczas urlopu, spacerować po plaży czy zwiedzać malownicze miasteczka w ciepłych krajach. Tkanina jest świetna na tropikalne upały, zapewnia komfort, wygodę, a ubranie z niej uszyte jest jak mgiełka otulająca nasze ciało. Jeśli kiedykolwiek miałaś wątpliwości czy wiskoza oddycha, to absolutnie rozwiewamy Twoje obawy!
Wiskoza charakteryzuje się również znakomitą higroskopijnością, doskonale chłonie wilgoć, która szybko odparowuje. To cenna właściwość zwłaszcza podczas gorących dni na egzotycznych wakacjach, ale też praktyczna cecha ułatwiająca codzienną pielęgnację, bo dzięki niej materiał bardzo szybko schnie po praniu. Jeśli spryskasz szal lub bluzkę z wiskozy ulubionymi perfumami, zapach będzie długo Ci towarzyszył i zespoli się z tkaniną.
Wiele kobiet ceni tkaniny wiskozowe za ich naturalne pochodzenie, miłą w dotyku, delikatną strukturę i przyjemny chwyt. Wiskoza jest lekka, zwiewna i doskonała dla osób o wrażliwej skórze, uczulonych na poliester, uważnie dobierających garderobę i unikających włókien syntetycznych. To materiał, który, mimo niskiej ceny, prezentuje się bardzo szlachetnie. Jednak ma wyraźną tendencję do strzępienia się brzegów, dlatego wykrojone elementy wymagają wykończenia lamówką lub obrzucenia ściegiem brzegowym.
Zaletą tkanin wiskozowych jest stosunkowo niska cena, w porównaniu z materiałami o podobnej naturze i właściwościach. W przeciwieństwie do jedwabiu i dobrej jakości bawełny, wiskoza jest niedroga. To wspaniała wiadomość dla osób rozpoczynających swoją przygodę z szyciem, ponieważ mogą bez stresu eksperymentować i próbować swoich sił w projektowaniu oraz tworzeniu lekkiej odzieży na lato.
Wiskozie niestraszne są mole, stąd możliwość bezpiecznego przechowywania w szafie poza sezonem. Jednak ze względu na higroskopijność należy chronić ją przed działaniem wilgoci, bo materiał jest chętnie atakowany przez bakterie, grzyby i pleśń. Dlatego tak ważne jest dokładne wysuszenie lub przewietrzenie ubrania z wiskozy przed schowaniem do szafy.
Kobiety kochają wiskozę nie tylko za przewiewność, lekkość i jedwabistą strukturę, ale także za to, że świetnie się układa. Sukienki maxi z tego materiału, warstwowe topy i falbaniaste spódnice wyglądają po prostu zjawiskowo. Materiał jest delikatnie lejący, nie elektryzuje się nadmiernie, a zwiewne kreacje są cudownie komfortowe do noszenia i zachwycają walorami estetycznymi.
Jeśli obawiasz się czy wiskoza się gniecie, to uczciwie trzeba powiedzieć, że owszem, ale na pewno nie tak spektakularnie jak len. Tkanina wiskozowa ma bardzo niską sprężystość, dlatego podczas siedzenia czy przechowywania powstają na niej zagniecenia. Plusem jest to, że łatwo je rozprasować.
Wiele osób zastanawia się czy wiskoza się rozciąga. O ile w normalnym stanie to materiał nieelastyczny, to na mokro ma niską odporność na rozciąganie. Ogólnie można stwierdzić, że tkaniny wiskozowe są dość podatne na wszelkiego rodzaju odkształcenia. Z tego względu trzeba się liczyć z częstym prasowaniem, zwłaszcza w podróży, kiedy ubrania przechowujemy złożone w walizce.
W kwestii prania wiskoza to materiał niezwykle praktyczny. Można go bez obaw prać w niskich temperaturach w pralce ( 30-40 stopni). Ważne, aby nie ustawiać zbyt dynamicznego wirowania i nie wkładać do bębna innych ubrań z sztywnych, grubych materiałów oraz z wystającymi elementami: guzikami, haftkami, suwakami. Pamiętaj, że wiskoza jest delikatna i zahaczenie o tego typu pułapki może skończyć się powstaniem dziur. Odzież z wiskozy można także prać ręcznie, w letniej wodzie, należy jednak unikać nadmiernego ugniatania i nie wyciskać, by nie straciła formy. Warto też przed praniem przewrócić ubranie na lewą stronę.
Ze względu na podatność na odkształcenia, wiskoza po wyschnięciu najczęściej wymaga prasowania. Jeśli używasz żelazka z generatorem pary, bez obaw możesz prasować materiał po prawej stronie. W przypadku tradycyjnej metody należy zawsze prasować spodnią stronę tkaniny, aby uniknąć powstania nieestetycznych wyświeceń.
Do uszycia jakich ubrań warto zastosować wiskozę?
Zwiewna, zmysłowa, przyjazna dla ciała wiskoza jest niezastąpionym materiałem na letnie sukienki, doskonałe na upały. Ogromny wybór fantazyjnych i klasycznych wzorów sprawia, że każda kobieta znajdzie coś dla siebie. Pamiętaj, że samodzielne szycie daje komfort dostosowania wykroju sukienki, formy, dodatków i wykończenia do swojego rozmiaru, proporcji sylwetki, typu urody, a także stylu i nastroju. Tworzenie odzieży na własne potrzeby ma też wymiar ekologiczny, ponieważ takie ubrania cenimy i użytkujemy o wiele dłużej. Nie dość, że są trwałe, bo wykonane ze starannie wybranych tkanin, to jeszcze zawierają w sobie pierwiastek naszej duszy, są oryginalne, jedyne w swoim rodzaju, po prostu nasze. Wkład czasu, serca, zaangażowania, poświęcenia i pasji nadaje im niepowtarzalny charakter. Dlatego warto sięgnąć po niedrogie tkaniny wiskozowe i stworzyć piękny, efektowny projekt na lato!
Przewiewna, oddychająca, lekka, romantyczna sukienka z wiskozy to wprost idealna propozycja na ciepłe, słoneczne miesiące. Na falbaniaste fasony w stylu boho nada się materiał w tradycyjne paisleye i mozaiki, dla miłośniczek ekstrawagancji proponujemy przeskalowane, wyraziste wzory geometryczne i printy inspirowane malarstwem, a zwolenniczki klasyki z pewnością zachwycą urocze groszki. Niemal wszystkie kobiety uwielbiają kwiaty i materiały z tym motywem. Piękne tropikalne rośliny i liście, klasyczna drobna łączka, pastelowe róże niczym malowane akwarelą, kontrastowe zestawienia na ciemnym tle – propozycji jest mnóstwo, a wszystkie inspirują do projektowania! Kreację można z powodzeniem wykończyć taśmą z gipiury, koronką lub tasiemką z pomponikami, w dziale z pasmanterią znajdziesz wiele inspirujących dodatków. Na sukienki tkanina wiskoza jest bazą idealną, w dodatku łatwą i wdzięczną do szycia.
Lekka, zwiewna tkanina wiskozowa to także znakomity materiał na zmysłowe letnie bluzeczki, topy i koszule. Taka przewiewna górna część garderoby jest idealna na lato, do szortów, ołówkowej spódnicy lub lnianych spodni. Bluzka z wiskozy zapewni wyjątkowy komfort, pozwoli skórze oddychać, nie będziesz się w niej pocić nawet w gorący dzień, w trakcie ruchu i podczas codziennych aktywności. W przypadku cienkiej, transparentnej wersji materiału możesz zastosować dobrany kolorystycznie podkład np. z gazy lnianej lub bawełnianej. Świetnie sprawdzą się proste fasony na ramiączkach, wykończone falbaną nachodzącą na ramiona (tzw. dekolt hiszpanka). Tkanina wiskoza jest doskonała na bluzki z żabotami, rozkloszowanymi rękawami, falbanami, wiązaniami, asymetrycznymi elementami, które podbijają trójwymiarowość formy. Ze względu na lekkość i transparentność czasami wskazane jest stosowanie kilku warstw, co tworzy wyjątkowo dekoracyjny efekt. W przypadku bluzeczek i topów najlepiej sprawdzą się dziewczęce kompozycje kwiatowe, a dla pań lubiących stylizacje z pazurem – intrygujące, tajemnicze wzory zwierzęce.
Wiskoza niejedno ma imię, ale warto znaleźć dla niej miejsce w swojej szafie, ponieważ jest niezastąpiona latem, podczas wakacji i upalnych dni. Zapewnia duży komfort, jest wdzięczna do szycia, niedroga i można ją wykorzystać do wielu projektów, nie tylko do tworzenia odzieży, ale też dodatków, takich jak szale czy apaszki, oraz dekoracji, choćby dekoracyjnych zasłonek, baldachimów i lambrekinów. Wiskoza to świetna baza na letnie sukienki, bluzki, topy i pareo, a piękne wzory w różnorodnym stylu pozwolą wybrać produkt idealny do własnych upodobań, potrzeb i nastroju!
Zachęcamy do tworzenia, eksperymentowania i szycia, a wolnej chwili zapraszamy do lektury innych naszych wpisów poradnikowych!
Na podstawie 0opinii naszych klientów
Twoja opinia może być pierwsza.