Tkaniny ogrodowe i outdoor - rodzaje, właściwości i zastosowanie
Tkaniny ogrodowe to nowoczesne materiały, które z powodzeniem można wykorzystać do odświeżenia starych mebli na tarasie czy balkonie, a także do uszycia praktycznych akcesoriów i tekstyliów, które umilą letni wypoczynek. Trwałe, wytrzymałe, wodoodporne tkaniny outdoor są przystosowane do wymagających warunków zewnętrznych, a ich wyjątkowe właściwości doceniają użytkownicy, którzy tworzą samodzielnie lub zlecają prace renowacyjne doświadczonym tapicerom. Dzięki ogrodowym tkaninom obiciowym odmienisz swoją przestrzeń do relaksu nie do poznania!
Rodzaje tkanin ogrodowych, które warto znać
Dobry sklep internetowy dysponuje szeroką gamą produktów do ogrodowych metamorfoz, które inspirują do eksperymentów i dają duże możliwości aranżacji. Nowoczesne materiały outdoorowe są nie tylko praktyczne, wyjątkowo wytrzymałe, ale też piękne, efektowne, dostępne w wielu ciekawych wzorach i modnych kolorach. Możesz postawić na ogrodowe tkaniny poliestrowe o wysokiej gramaturze 260 g/m², grube, o zwartej strukturze i ciasnym splocie skośnym. Dzięki specjalnej poliuretanowej apreturze są one w dużym stopniu wodoszczelne, więc nie zaszkodzi im lekki letni deszcz, poranna rosa czy wilgoć. Materiały te są także łatwe do utrzymania w czystości, nie wymagają specjalnej konserwacji, a ewentualne zabrudzenia z błota, ziemi czy napojów, można usunąć wilgotną szmatką. Syntetyczne tkaniny dedykowane do ogrodu mają zdolność odpychania cząsteczek wody, co jest szczególnie ważne w warunkach zewnętrznych. Część materiałów posiada w składzie 100% włókien poliestrowych, są też wersje oparte w równych proporcjach na bawełnie i poliestrze. Te ostatnie produkty wyróżniają się tym, że ich prawa strona jest śliska, odporna na działanie wody, a spodnia ma naturalny chwyt, jest matowa i miła w dotyku. Na obicia mebli pod zadaszeniami, w altanach czy na zabudowanych balkonach, a także parawany plażowe i poduszki dekoracyjne nadają się cieńsze tkaniny poliestrowe, o gramaturze 160 g/m², które nie są wodoszczelne, ale mają właściwości hydrofobowe, więc nie chłoną wody i bardzo szybko schną.
Wyjątkowym materiałem outdoorowym jest kodura pvc, niezwykle wytrzymała i stosowana w wielu branżach: kaletniczej, budowlanej czy motoryzacyjnej. To gruba tkanina o gramaturze ok. 350 g/m2 , odporna na działanie wody, olejów, substancji chemicznych oraz uszkodzenia mechaniczne, takie jak przetarcia czy rozdarcia. Kodura jest bardzo mocna, trwała, w wysokim stopniu wodoodporna, dlatego używa się jej na różnego rodzaju plandeki, pokrowce, a także ściany altan, osłony balkonowe, namioty i zadaszenia. Jak przystało na materiał techniczny, kodura ma gęsty splot płócienny wykończony specjalną powłoką, stąd jej nieocenione właściwości. Dodatkową zaletą jest niska cena.
Tkaniny ogrodowe – kluczowe właściwości
Dobrej jakości tkaniny ogrodowe są trwałe, wytrzymałe, odporne na wilgoć, mikroorganizmy, grzyby, pleśnie, insekty oraz czynniki mechaniczne. Dzięki temu służą przez wiele sezonów w niezmienionym stanie, ciesząc i znacząco podnosząc komfort wypoczynku. Mimo wodoszczelności i specjalnej apretury, materiały poliestrowe mają szlachetny wygląd i w dotyku nie przypominają folii, dlatego miło się z nich korzysta podczas codziennego relaksu. Tkaniny impregnowane na huśtawki ogrodowe, hamaki, parasole, obicia czy leżaki są w dużym stopniu odporne na działanie wody i nie szkodzi im delikatny deszcz i rosa, natomiast niewskazane jest pozostawianie tekstyliów pod gołym niebem podczas ulewy. Należy pamiętać, że mimo wspaniałych właściwości, to jednak tkaniny, dlatego po dłuższym kontakcie z wodą pod ciśnieniem, zaczną przemiękać. Zastosowana na powierzchni powłoka będzie odpychać wodę tylko przez ograniczony czas, w zależności od intensywności deszczu.
Wodoodporne tkaniny ogrodowe charakteryzują się gęstym splotem i zwartą strukturą, a syntetyczny skład podnosi ich wytrzymałość. To trwałe materiały, które nie wycierają się podczas intensywnego użytkowania, nie mają tendencji do powstawania rozdarć, więc w normalnych warunkach ciężko je zniszczyć. Dzięki temu długo służą, a uszyte obicia mebli ogrodowych i inne akcesoria cieszą przez wiele sezonów.
Współczesne technologie druku pozwalają uzyskać na materiałach ostre kontury i nasycone barwy, które w dodatku będą trwałe. Piękny wygląd i nowoczesne wzornictwo to gwarancja doskonałego efektu końcowego podczas realizacji każdego projektu, czy jest to uszycie mat na krzesła ogrodowe, siedzisk na sofę na tarasie, czy też stworzenie zestawu plażowego. Kupując tkaninę przeciwsłoneczną na parasol, markizę lub zasłony do altany warto zwrócić uwagę na jakość materiału, aby nie tracił on koloru pod wpływem intensywnego promieniowania słonecznego, nie płowiał i nie niszczył się z czasem. Ważne też, aby świadomie dobierać produkt do projektu, pamiętając, by właściwości, gramatura i skład tkaniny były odpowiednie do określonych warunków. Inna baza nadaje się na dekoracyjne poduszki do altany, a inna na obrus na stół pod gołym niebem. Zawsze warto kierować się informacjami w opisie i cechami, aby mieć pewność, że wybór jest właściwy i dana tkanina sprawdzi się w naszej realizacji.
Jak wykorzystać tkaniny ogrodowe?
Wybór tkanin na meble ogrodowe jest naprawdę ogromny i to zarówno pod względem gatunków oraz właściwości, jak i wzorów w różnym stylu, od marynistycznych, przez tropikalne, kwiatowe, mozaiki w stylu boho, motywy młodzieżowe, aż po klasyczne jodełki i pasy. Dla zwolenników harmonii i prostoty idealne będą gładkie tkaniny na poduszki ogrodowe, w uniwersalnej zieleni, świeżym błękicie, modnej szarości czy naturalnych melanżowych odcieniach nawiązujących do szlachetnej struktury lnu. Materiały outdoorowe dają wiele możliwości samodzielnego tworzenia wyjątkowych akcesoriów i wyposażenia na balkon, taras, do ogrodu, a także do wypoczynku podczas wakacyjnych podróży.
Z tkanin na krzesła ogrodowe można uszyć praktyczne maty, poduszki, oparcia i siedziska nie tylko na krzesła, fotele, ale też na sofy czy meble z palet. W ten sposób masz szansę na odświeżenie wyglądu starego wyposażenia w niedrogi i stosunkowo prosty sposób. Nowe poszycia leżaków, krzesełek turystycznych czy kompletu wypoczynkowego na tarasie nie tylko pozwolą komfortowo się relaksować, ale staną się efektowną ozdobą przestrzeni. Do wykonania poduch potrzebne są tkaniny na materace ogrodowe, pianka tapicerska lub formatki ze sprężynami obłożone gąbką, a także suwaki albo zatrzaski. Koszt jest niewielki, a poświęcony czas i praca włożona w realizację z pewnością się opłacą, bo zyskasz wyjątkowe siedziska na wymiar.
Materiały outdoorowe można także wykorzystać jako tkaniny na huśtawki ogrodowe i hamaki, które umilą wypoczynek i sprawią mnóstwo frajdy dzieciom. Prosta huśtawka typu kokon czy krzesełko brazylijskie to wspaniały pomysł nawet na niewielki balkon. Należy pamiętać, że tkanina na tego typu elementy musi być gruba, wytrzymała i mocna, aby huśtawka była bezpieczna także dla dorosłej osoby. Ważne, żeby stosować podwójne szwy i starannie wykonać mocowanie do sufitu lub belki. Przydadzą się profesjonalne stalowe haki, kotwa chemiczna albo specjalne obejmy metalowe. Możesz stworzyć własny model huśtawki wzorując się na inspiracjach z internetu, ale zachęcamy do skorzystania z przydatnych gotowych wykrojów z naszej kolekcji letniej.
W dobrym sklepie internetowym znajdziesz praktyczne tkaniny na parasole ogrodowe oraz tkaniny na zasłony ogrodowe do altan i pergoli. Do wyboru masz grube materiały nie przepuszczające światła, na zasłony zaciemniające, oraz tkaniny poliestrowe o niższej gramaturze, które z powodzeniem ochronią przed wiatrem, insektami i dadzą odrobinę cienia. Za pomocą zasłon uszytych idealnie pod wymiar stworzysz przytulną przestrzeń, intymną strefę błogiego wypoczynku jak na egzotycznych wakacjach.
W ogrodowych metamorfozach mogą się przydać tkaniny na pawilony ogrodowe, trwałe, wytrzymałe, dość sztywne, ale wygodne do szycia nawet na domowej maszynie. Dzięki nim możesz zabudować pergolę lub stworzyć przytulny zakątek korzystając z prostego stelaża z drewnianych belek. Szyjąc samodzielnie masz jedyną okazję dopasować projekt do swoich potrzeb i oczekiwań, dlatego warto spróbować. Decydujesz nie tylko o wymiarach, proporcjach, kolorach, ale możesz też zastosować okienka z elastycznej folii pvc, aby nie tracić nic z walorów otoczenia, pełnego zieleni i kwiatów.
W podobny sposób wykorzystuje się tkaniny na namioty ogrodowe, o różnej formie i wielkości. Wodoodporne, wytrzymałe, grube materiały o poliestrowym składzie nadają się na wszelkiego rodzaju zadaszenia i namioty od tipi dla dziecka, po duże pawilony ogrodowe, w których urządza się imprezy okolicznościowe. Podstawą jest drewniany lub metalowy stelaż, na który nakłada się idealnie dopasowane do proporcji poszycie z tkaniny ogrodowej albo samo zadaszenie bez ścianek bocznych. Przestronny, przytulny namiot to wspaniała, kameralna przestrzeń do wypoczynku i rodzinnej zabawy. Podczas brzydszej pogody zapewnia schronienie przed deszczem i wiatrem, a w upalne dni daje zbawienny cień.
Jak widać tkaniny ogrodowe mają wszechstronne zastosowanie. Ze względu na wyjątkowe właściwości nadają się na wszelkiego rodzaju akcesoria plażowe, takie jak parawany, parasole, leżaki, a także na obicia mebli ogrodowych, poduszki, pufy, maty , siedziska, zasłony, markizy i żagle przeciwsłoneczne. Materiały outdoor można wykorzystać też do uszycia wygodnego i trwałego legowiska dla psa, maty piknikowej, przewijaka turystycznego dla dziecka, pokrowców, dywaników łazienkowych oraz przydatnych dodatków: toreb, saszetek, kosmetyczek, piórników, koszyczków czy organizerów. Ogromny wybór dostępnych kolorów i fantazyjnych wzorów w różnym stylu to niewyczerpane źródło inspiracji dla kreatywnych pasjonatów szycia i tworzenia.
Trzymamy kciuki za fantastyczne ogrodowe metamorfozy, a w wolnej chwili zapraszamy do przeczytania innych naszych poradników!
Na podstawie 0opinii naszych klientów
Twoja opinia może być pierwsza.