Jaka dresówka na sukienkę - jak wybrać odpowiednią dzianinę dresową?

Dzianiny dresowe od dawna nie są już zarezerwowane do szycia odzieży typowo sportowej. Chętnie sięgają po nie mamy szyjące dla swoich dzieci oraz miłośniczki wygodnych, ale niepozbawionych kobiecego uroku stylizacji casualowych. To praktyczne, niezwykle wdzięczne i przyjemne do noszenia materiały, o wszechstronnym zastosowaniu. Nic dziwnego, że ostatnimi czasy hitem stały się sukienki z dresówki, łączące zmysłowość i komfort. Postaramy się podpowiedzieć jaka dresówka na sukienkę najlepiej się sprawdzi!

Wybór typu dresówki na sukienkę? - czym się kierować?

Dzianiny dresowe są bardzo praktyczne na co dzień, lekko elastyczne w obu kierunkach, miękkie, mięsiste, przyjemne w dotyku i nie prześwitują. Są wyjątkowo przyjazne dla ciała, zapewniają ciepło, ale nie przegrzewają, a ze względu na przewagę włókien bawełnianych w składzie (ok.90%) gwarantują swobodną cyrkulację powietrza, są oddychające i higroskopijne. Stąd zresztą ogromna popularność dresówki na ubrania sportowe, bluzy, dresy i komplety do aktywności fizycznych. Dzianina dresowa otula, ale nawet podczas ruchu i wysiłku zapewnia komfort i sprawia, że pot jest odprowadzany, a skóra niepodrażniona.

Samodzielne uszycie sukienki to fantastyczny pomysł, ponieważ możesz idealnie dobrać fason, dodatki i wykończenie do swojego rozmiaru, proporcji sylwetki, typu urody, gustu i stylu! Sama decydujesz o każdym detalu i wyborze dobrej jakości, trwałej dzianiny w inspirujący, ciekawy wzór. Tworząc autorską odzież masz wpływ na każdy etap pracy, od skompletowania materiałów po ostateczny efekt. Wkład serca, czasu, pracy i zaangażowania okraszają samodzielnie szyte ubrania wyjątkową aurą artyzmu i unikatowości.

Na rynku występują różne gatunki dresówki, o rozmaitej grubości i proporcjach surowców w składzie. Aby wybrać dobrej jakości produkt, należy zwrócić uwagę na zawartość bawełny w stosunku do sztucznych włókien, jakość druku w przypadku wzorów oraz sprawdzić czy materiał posiada Certyfikat Oeko-tex Standard 100, gwarantujący brak substancji mających szkodliwych wpływ na zdrowie człowieka. Ponieważ często kierujemy się estetyką wybierając dresówkę drukowaną, o zachwycających różnorodnych printach, koniecznie trzeba sprawdzić jakość druku, jego trwałość i odporność na wielokrotne pranie. Inaczej możemy być rozczarowani, że poświęcony na szycie i tworzenie czas okaże się stracony, a ubranie nie przetrwa zbyt długo.

Ważne!

Ponieważ naturalna kurczliwość bawełny wynosi ok.6%, warto przed rozpoczęciem pracy wyprać materiał lub wyprasować z dużą ilością pary. Wstępna dekatyzacja zapobiegnie przykrym niespodziankom po pierwszym praniu uszytej sukienki. Pamiętaj też, że przystępując do odrysowania wykroju należy sprawdzić kierunek, w którym dzianina jest bardziej elastyczna. Większa rozciągliwość jest wskazana w poprzek ubrania, a nie wzdłuż, tak, aby gotowy projekt dopasował się do naszych obwodów, a nie rozciągał wzdłuż sylwetki i tracił formę!

Najbardziej popularna dresówka pętelka jest to średniej grubości materiał, posiadający po lewej stronie tzw.pętelki, czyli grube nitki wątku tworzące podbicie. Ten gatunek dresówki zachowuje wszystkie najcenniejsze właściwości, czyli miękkość, przewiewność i higroskopijność, a ponadto świetnie się układa i jest bardziej elastyczny wzdłuż, niż w poprzek. Jest też z pewnością łatwiejszy do szycia niż dresówka drapana, a brak konieczności obrzucania brzegów, które w estetyczny sposób się rolują, może się przydać podczas realizacji różnych projektów. Najczęściej spotykane gramatury to 240- 289 g/m². Warto nadmienić, że ciekawym połączeniem w projekcie może być zestawienie prawej i lewej strony dresówki pętelki, a jej obie faktury świetnie ze sobą kontrastują.

Niektórzy początkujący hobbyści szycia mają wątpliwości co to jest dresówka drapana i czym różni się od popularnej wersji pętelkowej. Tak naprawdę różnica jest zauważalna od razu, szczególnie jeśli obejrzymy lewą stronę materiału. Otóż dresówka pętelka ma od spodu charakterystyczne pętelki, a wersja drapana – mięciutki meszek, który powstał z nitek tworzących podbicie, rozciętych i poddanych drapaniu w fazie wykończenia. Materiał należy do grupy dzianin rządkowych z podbiciem i najczęściej ma dość wysoką gramaturę: 270- 280 g/m². Dzięki temu jest mięsisty i niezwykle przyjemny w dotyku, ciepły i miękki, a dodatkowo delikatnie elastyczny w obu kierunkach. To właśnie ta mięsistość, a jednocześnie lekkość są charakterystyczne. Mało kto z nas nie posiada w szafie ciepłej bluzy lub spodni dresowych z dresówki drapanej.

Mamy nadzieję, że w prosty sposób wyjaśniliśmy co to jest dresówka pętelkowa, a czym charakteryzuje się wersja drapana i teraz nie będziesz mieć problemu z wyborem idealnego materiału na Twoją wymarzoną sukienkę. Bogata oferta wzorów i kolorów dresówki pętelkowej daje dużą swobodę w projektowaniu. Dla romantyczek proponujemy dresówkę w kwiaty, abstrakcyjne akwarelowe „mazaje” i delikatne pastele, odcienie liliowe, pudrowego różu i beżu. Dla fanek ekstrawagancji idealne będą wyraziste printy geometryczne, inspirowane sztuką oraz odważne kolory neonowe, a także czerwień czy fuksja.

Paniom przywiązanym do klasyki polecamy dzianiny dresowe w szarościach, granacie, czerni i beżu, a fankom sportowego stylu w młodzieżowym duchu wzory moro i zabawne komiksowe motywy. Na sukienki dla małych dam odpowiednie będą nadruki baśniowych postaci, zwierzątek, gwiazdek, itp.

Popularne fasony sukienek z dresówki

Przyjemne w dotyku, lekko elastyczne, ciepłe i oddychające dresówki to wspaniała baza na modne sukienki casualowe, wygodne, dziewczęce, o nonszalanckim charakterze. To także idealny przepis na swobodny look w sportowym stylu, ze szczyptą modowej fantazji.

Dzianiny dresowe znakomicie dopasowują się do sylwetki i co ciekawe, sprawdzają się zarówno na fasony blisko ciała, jak i oversizowe kroje. Dobrze tuszują niedoskonałości, a przy tym nie krępują ruchów, co jest niezwykle ważne w codziennym biegu i wyzwaniach, jakie życie stawia przed aktywną kobietą. Sukienki z dresówki nie wymagają wszywania suwaków, w przeciwieństwie do dopasowanych modeli z tkanin, co jest zachętą dla osób początkujących, oczywiście pod warunkiem, że zaopatrzą się w igły do szycia dzianin, odpowiednią stopkę ułatwiającą prowadzenie materiału i znajdą optymalne ustawienia swojej domowej maszyny przy ściegu elastycznym.

Z dresówki można uszyć wiele modeli sukienek, które sprawdzą się na co dzień, do pracy i na wieczory przed telewizorem. Dresówka pętelka jest znakomitą bazą na tuniki i sukienki zarówno na sezon jesienno-zimowy, jak i na lato. Na ciepłą porę warto uszyć rozkloszowaną mini z dekoltem typu hiszpanka albo dopasowaną sukienkę na ramiączkach. Natomiast na zimę sprawdzą się fasony z długim rękawem, o kształcie trapezu, seksowne tuby, dziewczęce bombki czy modele z długim rękawem, o trapezowym kształcie, z klinami lub falbanami. Modne są dresowe sukienki odcinane pod biustem, a także z bufiastymi, efektownymi rękawami.

Dla pań lubiących luźne kroje tuszujące niedoskonałości sylwetki, świetne będą modele o nietypowych, oryginalnych fasonach, z dopasowanymi rękawami, asymetryczne lub cięte z koła. Znakomicie sprawdzą się też fasony odcinane pod biustem, rozkloszowane, wykończone falbaną albo z dekoltem kopertowym. Aby sukienka nie wyglądała workowato, powinna mieć dopasowaną górę i rękawy, a obszerniejszy dół, wtedy proporcje będą zachowane. Świetnym rozwiązaniem są marszczenia, wiązanie z boku, dłuższy tył, asymetryczne formy albo wszycie gumki w pasie, co umożliwia luźne uformowanie góry i powoduje złudzenie zestawienia bluzy ze spódnicą. Dresówka to uniwersalny materiał, który wiele „wybacza”, dlatego można zaszaleć z krojem i śmiało eksperymentować. Obszerne sukienki z dresówki są idealne dla kobiet w ciąży, mogą pomieścić duży brzuszek, a potem służą jeszcze przez długi czas.

Prawdziwym hitem sezonu jest sukienka dresówka tuba, dopasowana do figury, zmysłowo opinająca ciało. To propozycja dla zgrabnych kobiet o proporcjonalnej budowie. Najbardziej zjawiskowo wygląda wersja za kolano, z ołówkowym dołem i stójką. Taka klasyczna forma w unowocześnionej wersji to idealny duet seksapilu i wygody. Doskonałym dopełnieniem będą: mała torebka na łańcuszku albo pikowany plecak, botki lub szpilki, puchowa kurtka, a dla fashionistek – krótkie futerko. Tuba polecana jest dla pań o figurze klepsydry, czyli obfitym biuście, szerokich biodrach i wąskiej talii. Możesz dodać wiązanie lub pasek, co jeszcze bardziej podkreśli kobiece kształty albo wszyć po bokach kliny ze ściągacza.

Proste sprawdzone fasony, z pewnym wskazanym „luzem” jeśli chodzi o rozmiar, mogą być alternatywą dla formalnych sukienek w stylu biznesowym. Czarna dresówka uzupełniona koronkową wstawką, biżuteryjną broszką lub aksamitnymi lampasami to sposób na uzyskanie eleganckiego wizerunku, podkreślenie profesjonalizmu i klasy, ale też patent na strój zapewniający komfort. Trzeba tylko pamiętać o odpowiedniej długości lekko przed kolano i unikaniu frywolnych falbanek, bufek, głębokich dekoltów czy zbyt awangardowych krojów. Dekolt w serek z powodzeniem wykończysz gumową taśmą.

Bardzo modne są sukienki kimono z dresówki. Fasony z efektownymi, rozłożystymi rękawami nadają się na jesień i zimę, lecz także na lato. Takie kimonowe modele wyglądają najlepiej jeśli sukienka ma prostą pudełkową albo ołówkową formę. Dodatkowo można zastosować marszczenia na biodrach, aby dół sukienki układał się w poziome fałdki. Tego typu rozwiązania pomagają ukryć brzuszek i obfite biodra. Można dodać wiązanie w talii z dresówki w tym samym kolorze. Kimono sprawdzi się u pań z dużym biustem, masywnymi ramionami i zgrabnymi nogami. Wyrównane proporcje dodadzą sylwetce lekkości, natomiast luźna góra zapewni komfort i swobodę ruchów. Jeśli postawisz na dresówkę w kolorowe wzory kwiatowe lub inspirowane sztuką, to kimonowa sukienka będzie prezentować się zjawiskowo.

Na tuniki i sukienki codzienne, do odpoczynku i zabaw z dziećmi w zaciszu domowym, sprawdzi się miękka, otulająca i ciepła dresówka drapana. Prosty fason możesz uzupełnić troczkami w pasie, ukrytymi w tunelu albo zastosować bombkowy krój z regulacją na dole. Bardzo praktycznymi dodatkami do takiej wygodnej domowej stylizacji będą kaptur lub wysoki kołnierz w formie komina oraz ukryte lub naszyte kieszenie. Tego typu sukienki są niezastąpione zimą, do grubych rajstop czy sportowych legginsów.

Wkrój na sukienkę dresówkę możesz znaleźć w internecie, magazynach lub stworzyć go samodzielnie. W tym celu wykorzystaj formę ulubionej bluzy albo sukienki i zmodyfikuj krój tak, jak sobie wymarzyłaś. Eksperymentowanie, próby, przymiarki – to wszystko jest radosną, choć niepozbawioną trudów, częścią projektowania i szycia. Ale efekt z pewnością będzie wart poświęcenia! Pamiętaj, że nie musisz się ograniczać, śmiało sięgaj po dodatki pasmanteryjne takie jak taśmy, lampasy, metalowe suwaki, nity, kryształki, koraliki, aplikacje, naprasowanki, perełki, broszki, piny. Dresówka nabiera szlachetności i zyskuje modowy sznyt połączona z tiulem, koronką, gipiurą, siatką czy skórą ekologiczną. A może podążysz ambitnym szlakiem i zastosujesz modne pikowania?

Dzianiny dresowe to wdzięczna baza na wygodne, praktyczne, modne sukienki w różnym stylu i o rozmaitych krojach. Własnoręczne wykonanie gwarantuje, że zyskasz w swojej garderobie oryginalny, niebanalny i idealnie dopasowany do siebie strój, dostosowany do wymiarów, typu sylwetki, zgodny z gustem i osobowością. Warto sięgnąć po dresówkę, bo to wspaniały materiał o wszechstronnym zastosowaniu, który już dawno przestał być zarezerwowany na odzież sportową, trafił na wybiegi i ulice. Wykorzystują go chętnie profesjonalni projektanci mody, zawodowe krawcowe i zapalone pasjonatki szycia, a teraz czas na Ciebie!

Trzymamy kciuki za udane realizacje, a w wolnej chwili zapraszamy do lektury innych naszych wpisów poradnikowych!

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię