Dzianina welurowa - właściwości i zastosowanie weluru do szycia

Elegancka sukienka z welurowej dzianiny
Dzianina welurowa - sukienka

Welur – tkanina czy dzianina?

Tak jak w tytule – nazewnictwo w przypadku weluru wzbudza wiele wątpliwości, a fachowcy w dziedzinie materiałoznawstwa i włókiennictwa często zżymają się na daleko idące uproszczenia. Prawda jest jednak taka, że świat jest pełen kompromisów, a ludzie kochają wygodę, dlatego klasyczny welur z grupy tkanin pluszowych z okrywą włókienną, z charakterystycznym meszkiem został dostosowany do współczesnych potrzeb. I tak, wraz ze składem opartym na sztucznych włóknach, zyskał elastyczność i większe możliwości wykorzystania nie tylko w tapicerstwie, ale również w branży odzieżowej.

Mimo, że nazwy welur, welwet i aksamit stosowane są obecnie zamiennie, w rzeczywistości są to trzy materiały stanowiące odmiany pluszu, różniące się grubością, fakturą i sposobem produkcji. Welur składa się z podłoża i runa z gęstych krótkich nitek, tworzących charakterystyczny meszek, dzięki któremu materiał „pracuje” pod wpływem dotyku i różnie odbija światło. Te walory estetyczne decydują zresztą o ogromnej popularności weluru w dziedzinie aranżacji wnętrz, a wszelkie obicia mebli, zagłówki, zasłony i poduszki z taką atrakcyjną, piękną fakturą wyglądają niezwykle efektownie i luksusowo. Welur jest cudownie zmysłowy w dotyku, miękki, puszysty, mięsisty, z eleganckim połyskiem. Dodatkowo charakteryzuje się dużą wytrzymałością na rozrywanie. Dawny aksamit to materiał bardzo szlachetny, o naturalnym, bawełnianym, wełnianym lub jedwabnym składzie, który nie bez przyczyny stał się symbolem luksusu, prestiżu, władzy i był stosowany na reprezentacyjne ubiory świeckie oraz stroje liturgiczne.

Jak widać, dzisiejszy welur może być zarówno tkaniną, jak i dzianiną, a ten dualizm nie ułatwia zrozumienia natury materiału. Nazwa potoczna, zwyczajowa może być w wielu wypadkach po prostu myląca, ale można przyjąć, że nazewnictwo takie jest stosowane dla materiałów, które łączą właściwości i wygląd, przede wszystkim meszek układający się w różnych kierunkach pod wpływem dotyku, miękkość i lekki połysk. Welur może być gładki, drukowany, gofrowany oraz z wytłaczanym wzorem.

Sukienka z weluru
Dziecięca marynarka welurowa
Obicia z dzianiny welurowej

Dzianina welurowa o wszechstronnym zastosowaniu

Dobrej jakości dzianina welurowa jest elastyczna, sprężysta, miękka, delikatna w dotyku, zapewnia idealny komfort i wygląda luksusowo dzięki niezwykłej fakturze oraz połyskowi. Ponadto nie gniecie się łatwo, jest mięsista, nie prześwituje i szybko schnie. Znakomicie dopasowuje się do sylwetki, dlatego nadaje się na efektowne, obcisłe kreacje wieczorowe, sukienki, bluzki, topy, spódnice i legginsy. Jeśli chodzi o welur ubrania z niego wykonane są bardzo eleganckie, wygodne, ale jednocześnie szykowne. Skład oparty na włóknach poliestrowych z dodatkiem elastanu sprawia, że materiał jest trwały, wytrzymały i rozciąga się we wszystkich kierunkach.

Nowoczesna dzianina welurowa to świetny materiał na kobiece, pełne zmysłowości i seksapilu ubrania. Choć czasy świetności tego typu materiałów są dość odległe, bo przypadły na lata 90-te, to w obecnych trendach welur i aksamit są prawdziwym hitem i przeżywają renesans. Żywa faktura, pięknie grająca ze światłem, miękkość i luksusowy wygląd to zalety, które docenili najbardziej znani projektanci mody. W 2020 roku prawdziwym must have jest długa lub krótka sukienka welurowa, najlepiej w ciemnym kolorze, czarnym, granatowym lub szmaragdowym.

Długa sukienka z dzianiny welurowej
Granatowa, krótka sukienka z weluru

Świetnym pomysłem jest uszycie topu z efektownie połyskującego weluru, który ożywi młodzieżową stylizację ze zwykłymi jeansami, a ze spódnicą ołówkową stworzy zmysłowy duet na romantyczną randkę. Można go zastosować również pod żakiet w stylizacjach biznesowych, co pozwoli podkreślić kobiecy urok nawet w skromnym garniturze lub garsonce. To także świetny patent na męskie wieczorowe marynarki, które zrobią piorunujące wrażenie. Welur jest idealny również na świąteczne i okazjonalne, wyjątkowe ubranka dla dzieci, ze względu na miękkość zapewnia komfort, a szlachetny połysk nadaje stylizacjom elegancki charakter.

Sukienka welurowa dla dziewczynki

W temacie dzianina welurowa właściwości oraz walory estetyczne sprzyjają wykorzystaniu materiału na kreacje wieczorowe, zarówno sukienki, komplety, jak i kombinezony. Nawet prosta bluzka lub wdzianko bez zapięcia, tunika lub spódnica w welurowej wersji będą wyglądać szykownie i kobieco. Dzisiejsze trendy zachęcają do śmiałych eksperymentów i łączenia pozornie skrajnych stylów: sportowego i wieczorowego, casualowego i biznesowego. Dlatego rasowe fashionistki nie boją się założyć trampek do sukienki z aksamitu lub ramoneski do eleganckiego kompletu z weluru. Idealnym wykończeniem welurowej bazy będzie koronka, tiul, siateczka, a także skóra ekologiczna. Welur znakomicie wygląda także w towarzystwie sztucznego futra, o równie luksusowym wyglądzie, więc welurowa suknia z futrzana etolą to zgrany duet na wielkie wyjście, a nawet na czerwony dywan.

Elegancka sukienka z weluru
Wieczorowa suknia z dzianiny welurowej
Modna kreacja casualowa

Grubszy welur odzieżowy można wykorzystać do uszycia żakietu, który zyska modowy sznyt i wieczorowy charakter. To również świetna baza na kapelusz czy torebkę.

Torebka damska z dzianiny welurowej

Dodatki z charakterystyczną bogatą fakturą są w tym sezonie naprawdę hot! Z weluru albo tasiemki aksamitnej można stworzyć ozdoby do włosów (gumki i opaski) oraz wyjątkową biżuterię: zmysłowy choker albo naszyjnik z kulkami ukrytymi w materiale zszytym w formie tunelu, z dekoracyjnymi supełkami. Wiele marek produkuje nawet buty z weluru!

Damskie botki z weluru
Gumka do włosów z dzianiny welurowej
Welurowy naszyjnik

Ze względu na dużą elastyczność materiał nadaje się idealnie na dopasowane elementy garderoby, nie tylko bluzkę i sukienkę, ale też zmysłowe body, które będzie leżeć jak druga skóra. Cienki, miękki, otulający welur stosuje się również na szlafroki, koszulki nocne i bieliznę.

Szlafrok damski z weluru
Bielizna z dzianiny welurowej

Dzianina welurowa będzie też odpowiednia na efektowne, przyciągające wzrok stroje do tańca lub gimnastyki artystycznej. Pięknie wygląda połączona z transparentną siatką, aplikacjami z cekinów, koralikami, perełkami, koronką czy tiulem.

Dziecięcy strój gimnastyczny z dzianiny welurowej

Welur nicki – właściwości i zastosowanie

Nazwę welur rozszerzono również na frotte strzyżone, czyli dzianinę wątkową, opartą na bawełnianym składzie z dodatkiem ok.20% poliestru. Ten miękki, niezwykle przyjemny w dotyku materiał, wyglądający na pierwszy rzut oka jak dzianina polarowa, nie ma co prawda tyle szlachetności w wyglądzie co welur i aksamit, ale za to posiada niepodważalne zalety: ma naturalny chwyt, jest oddychający, przyjazny dla skóry, higroskopijny. Welur nicki dostępny w naszym sklepie posiada Certyfikat Oeko-tex Standard 100, więc jest w pełni bezpieczny i może być stosowany do szycia odzieży dziecięcej, kocyków, wkładów do wózków, śpiworków, poduszek do karmienia, mat i zabawek dla najmłodszych.

Welur nicki może być także wspaniałą bazą na dekoracje do wnętrz: narzuty, poduszki, zasłony. Jednak najbardziej popularne są dresy, spodnie sportowe oraz bluzy z tego materiału, a to za sprawą ciepłochronności i miękkości dzianiny. Równie chętnie welur nicki jest wykorzystywany do szycia kominów, czapek, piżam i narzutek.

Welur - dzianina

Welur we wnętrzach

Krzesło z obiciem welurowym
Poduszki dekoracyjne z weluru

Nowoczesny welur tapicerski dostępny jest w wielu kolorach oraz modnych wzorach w stylu skandynawskim czy glamour. To wspaniały materiał do metamorfoz mebli tapicerowanych, foteli, sof, puf, ław czy stołeczków. Miękkie, ciepłe i miłe w dotyku, cudownie grające ze światłem, igrające z dotykiem faktury to wnętrzarskie „samograje”, nie potrzebują dodatkowej specjalnej oprawy, aby wyglądać stylowo, elegancko i luksusowo. Z weluru można stworzyć również zachwycające zagłówki do sypialni, a pikowanie pinezkami tapicerskimi podkreśli piękną strukturę materiału. To wyjątkowe, eleganckie uzupełnienie wystroju sypialni, idealnie współgrające ze stylem glamour, klasycznym oraz pałacowym. Welur jest bardzo chętnie wykorzystywany w hotelach, ze względu na luksusowy wygląd, a zarazem przytulny charakter.

Welur tapicerski we wnętrzu

Dzianina welurowa ma bardzo wszechstronne zastosowanie, a wersja tapicerska o poliestrowym składzie, nie dość, że prezentuje się niezwykle atrakcyjnie, to jeszcze jest łatwa w utrzymaniu w czystości, trwała i wytrzymała na wycieranie i wypychanie, nie pilinguje się i nie wybarwia podczas normalnego użytkowania. Niewielka elastyczność pozwala naciągać materiał podczas tapicerowania, co jest pomocne szczególnie dla niedoświadczonych amatorów wnętrzarskich metamorfoz. Welur sprawdzi się też na inne projekty do domu i mieszkania: dekoracyjne poduszki, wałki, narzuty, maty i miękkie dywaniki łazienkowe. Materiał w wersji o wysokiej gramaturze nie przepuszcza światła, nadaje się więc idealnie na zasłony zaciemniające, które w dodatku ocieplą wnętrze i podkreślą elegancki styl. Ogromny wybór kolorów od pasteli aż po nasycone, odważne odcienie, a także szeroka gama dostępnych wzorów klasycznych, kwiatowych, geometrycznych zaspokoją gusta wszystkich Klientów. Bardzo popularne są motywy marokańskiej koniczyny, a także barwy turkusowe, miętowe, szmaragdowe, uniwersalne szarości, pudrowy róż i wyrafinowana butelkowa zieleń.

Obicie welurowe kanapy
Welur tapicerski

Jeśli chodzi o welur rodzaje tego materiału mogą przyprawić o zawrót głowy, dlatego warto dokładnie czytać opisy, informacje o gramaturze i składzie, a także oglądać realne zdjęcia produktu i przykładowych realizacji.

Fotel z obiciem welurowym
Obicie krzesła z weluru tapicerskiego

Szycie weluru – praktyczne wskazówki

Welur, ze względu na swoją specyficzną budowę i fakturę, wymaga specjalnego podejścia w różnych aspektach: przechowywania, krojenia, szycia i pielęgnacji. Po pierwsze, weluru nie powinno się składać, a rolować! Dzięki temu unikniemy nieestetycznych odgnieceń i zagięć, które mogą powstać przez naruszenie okrywy włosowej. Nie powinno się go także prasować, a jeśli jest to konieczne, należy używać generatora pary i prasować "na odległość".

Podczas krojenia i cięcia uważamy na kierunek nitki prostej i pilnujemy w którą stronę układają się włoski, wzdłuż czy wszerz. Poszczególne elementy wykroju muszą układać się z włosem albo pod włos, w zależności od decyzji. Jeśli skroimy zszywane części z dzianiny ułożonej w innym kierunku, finalnie projekt będzie wyglądał jak uszyty z materiału o różnych odcieniach. Trzeba pamiętać, że pod wpływem dotyku welur zmienia wygląd, jest jaśniejszy i bardziej błyszczący lub ciemniejszy i matowy.

Ze względu na grubość lepiej kroić poszczególne elementy osobno, a nie złożone w kilku warstwach. Należy również uważać ze stosowaniem szpilek, które mogą pozostawić ślady, a nawet dziury, dlatego lepiej zdecydować się na pomocną fastrygę skośną, która znakomicie pracuje z elastycznym materiałem.

Podczas szycia pod włos stopka może odciskać się na welurze, dlatego należy uważać, zmniejszyć docisk stopki i unikać przeszyć oraz pikowania. Każde prucie może pozostawić ślady, bo uszkodzimy pokrywę włosową. Jeśli wybierzemy nowoczesną dzianinę welurową o bardziej nieregularnej strukturze, dużej elastyczności, wyraźnym połysku i sztucznym składzie, mniejsze jest ryzyko ewentualnych uszkodzeń.

Dzianina welurowa
Kolory dzianiny welurowej

Welur na każdą okazję

Nowoczesne dzianiny welurowe mogą znaleźć zastosowanie zarówno w tapicerstwie, jak i w branży odzieżowej. Duży wybór rodzajów, gramatur, wzorów, kolorów i różny skład surowcowy dają niesłychanie szerokie możliwości. Współczesne nazewnictwo budzi co prawda wątpliwości typu: welur co to jest w rzeczywistości, ale elastyczność w stosowaniu pewnych klasycznych nazw jest poniekąd koniecznością w XXI wieku, pozwala w telegraficznym skrócie ująć właściwości, cechy, naturę i przeznaczenie materiałów. Mimo sporych różnic dostępne gatunki weluru są niezwykle przydatne, zachwycają miękkością, piękną fakturą, atrakcyjnym wyglądem, szlachetnym połyskiem, trwałością i wygodą.

Zaawansowane technologie produkcji pozwalają uzyskać materiały o wspaniałych walorach estetycznych, komfortowe w użytkowaniu, wytrzymałe, łatwe do czyszczenia, mięsiste, lejące, dostarczające zmysłowej przyjemności podczas noszenia. Dzianina welurowa to znakomita baza zarówno na wieczorowe kreacje, dopasowane sukienki, bluzki i spódnice, efektowne wygodne dresy, odzież dla dzieci, jak i dekoracje do wnętrz.

Welurowe obicie fotela
Welurowa sukienka w kolorze szmaragdowym
Welurowe obicie kanapy
Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie
napisał/a: sukienka
Welur jest bardzo fajny, teraz w klenzis też są nowe sukienki, a w szmaragdowym kolorze to już pełna elegancja
Pokazuje 1-1 z 1 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię