Jak uszyć sukienkę welurową? - instrukcja szycia w 23 krokach

Welur to jeden z modowych hitów w tegorocznych trendach. Efektowny, miękki, lekko błyszczący, zmysłowy materiał z charakterystycznym meszkiem jest znakomitą bazą na kobiece kreacje na wielkie wyjścia, ale też na co dzień. Nowoczesna wersja tradycyjnego weluru to elastyczna, świetnie dopasowująca się do sylwetki i komfortowa w użytkowaniu dzianina welurowa. Wybraliśmy kolor czerwony, bo jest wyjątkowo energetyczny, tajemniczy, a także idealny w okresie świątecznym.

Welurowa sukienka na każdą okazję

Jeśli marzy Ci się elegancka sukienka welur będzie idealny, podkreśli figurę, otuli miękkością, będzie wygodny, a jego piękna faktura doda stylizacji wyrafinowanego charakteru. Oczywiście sukienka welurowa na co dzień także się sprawdzi, można ją założyć do botków i skórzanej ramoneski albo zestawić z beżowym flauszowym płaszczem. Pokażemy prostą instrukcję w temacie: sukienka welurowa jak uszyć? Jeśli więc zastanawiasz się czy dasz sobie radę z takim projektem, zapraszamy do lektury i zachęcamy do pracy!

Zastosowany w tutorialu wykrój jest bardzo prosty – nie ma tutaj konieczności wszywania rękawów, suwaka czy wykańczania podkroju dekoltu plisą. Z uszyciem tego modelu poradzą sobie nawet osoby początkujące. Jeśli marzy Ci się efektowna, zmysłowa sukienka czerwony welur będzie doskonały, ale możesz dobrać inną barwę lub wzór, dopasowany do typu urody, stylu, gustu i okazji! W naszym sklepie znajdziesz wiele propozycji dzianiny welurowej.

Sukienka welurowa będzie idealnym ubiorem na wyjątkowe okazje – wigilijną kolację, bal sylwestrowy, karnawał, walentynki, wesele, wytworne przyjęcie, randkę w wytwornej restauracji, wyjście do teatru, filharmonii czy opery. Tak więc jeśli przydałaby Ci się uniwersalna sukienka welur to doskonały wybór!

Potrzebne materiały

Wybraliśmy wykrój na sukienkę midi, jeśli postanowisz uszyć dłuższy model, musisz przygotować odpowiednio więcej materiału. Do uszycia zaprezentowanej wersji potrzebne będą:

  • 2 metry elastycznej, rubinowej dzianiny welurowej,
  • 1,5 m gumki o szerokości 7 mm,
  • centymetr krawiecki,
  • kreda krawiecka / mydełko krawieckie / znikający pisak do materiału,
  • szpilki/klipsy,
  • 2 agrafki,
  • nożyce do krojenia materiału,
  • igła do szycia ręcznego
  • igła do dzianin z ostrzem kulkowym,
  • nici do szycia w pasującym kolorze,
  • rolka do ubrań.

Góra sukienki została uszyta na podstawie wykroju z magazynu Burda Polska „Szycie krok po kroku” 2/2019 model 6C. Ten wykrój przeznaczony jest do szycia jedynie z dzianin.

Przy krojeniu weluru należy pamiętać, że materiał ten posiada kierunek włosa. Wyczujemy go, jeśli przesuniemy po materiale dłonią równolegle do brzegu fabrycznego: gdy włoski ułożą się bez oporu, to jest to kierunek włosa, jeśli się nastroszą – kierunek „pod włos”:

Części wykroju należy ułożyć na materiale w tym samym kierunku! W przeciwnym wypadku gotowe ubranie może sprawiać wrażenie, że zostało uszyte z różnych materiałów, jednak wszystko zależy też od tego, jaki efekt chcemy uzyskać. Obowiązuje nadrzędna zasada, że materiały z wysoko stojącym włosem kroi się wbrew kierunkowi włosa, a te z płasko leżącym włosem – zgodnie z kierunkiem włosa.

Najlepiej zszywać części zgodnie z kierunkiem włosa.

Welur prasujemy na lewej stronie, a do prawej strony przykładamy prawą stroną inny kawałek weluru, tak aby włosy się stykały, zapobiegnie to ewentualnemu zniekształceniu włosa.

Skład materiału to 90% poliester i 10% elastan, dekatyzacja nie była potrzebna, dlatego pranie materiału przed przystąpieniem do pracy nie było konieczne. Jeśli jednak będziesz szyć z dzianiny z naturalnych włókien, materiał trzeba koniecznie zdekatyzować przed skrojeniem i szyciem.

Ważne!!! W przypadku zszywania sukienki na overlocku, należy dodać 5mm zapasu do wycinanych elementów!

Szycie góry sukienki

Najpierw zajmiemy się uszyciem góry sukienki welurowej. Składa się ona z następujących części:

Krok 1: Wycinamy wszystkie części. Wykrój na przód i tył celowo skróciliśmy, zostawiając 3,5 cm (w tym zapas na szwy) od linii talii zaznaczonej na wykroju, ponieważ założenie było takie, aby dół sukienki zaczynał się w talii. Tym sposobem przód niewiele rożni się od tyłu (góra przodu jest lekko zaokrąglona, a góra tyłu jest prosta), jednak, żeby się nie pomylić można dodatkowo oznaczyć jedną część.

Krok 2: Paski ramiączek składamy wzdłuż na pół, prawą stroną do środka. Spinamy długie brzegi i zszywamy.

Krok 3: Następnie prasujemy je tak, aby szew leżał na środku paska. Aby ułatwić sobie prasowanie, najlepiej jest wykonać małe nacięcie po przeciwnej stronie szwu paska, które wyznaczy nam docelowe położenie szwu.

Krok 4: Wywracamy paski na prawą stronę, potem składamy je na pół długości i spinamy razem wąskie boki tak, żeby szew leżał na zewnątrz.

Krok 5: Przypinamy wąskie boki do przodu zgodnie z oznaczeniem na wykroju. Zapas górnego brzegu powinien wystawać na zewnątrz, następnie spinamy i fastrygujemy.

Przy fastrygowaniu skorzystaliśmy z maszyny wieloczynnościowej, która nie posiada specjalnego ściegu do fastrygowania. Można jednak ustawić ścieg prosty (długość 4, naprężenie 2). Jest tu pięć warstw do przeszycia, pomocna może się okazać płytka do szycia zgrubień, żeby maszyna płynnie poprowadziła materiał i nie zaczęła szyć w miejscu. Jeśli nie posiadasz płytki, podłóż pod stopkę bloczek karteczek samoprzylepnych, żeby wyrównać poziomy.

Krok 6: Przechodzimy do zszycia szwów bocznych. Tył układamy prawą stroną na prawej przodu, spinamy boczne brzegi i zszywamy ujmując przy tym ramiączka.

Krok 7: Przypinamy lamówkę do górnego brzegu prawą stroną do prawej, zaczynając i kończąc na jednym szwie bocznym, tam podwijamy końce lamówki.

Krok 8: Przyszywamy lamówkę na szerokość 1,5 cm ściegiem prostym ( długość 2,5, naprężenie 4) . Zapasy szwu na górnym brzegu przycinamy, a drugi brzeg lamówki obrzucamy.

Krok 9: Lamówkę przewijamy nad górnym brzegiem do wewnątrz góry sukienki, tak aby zakryć zapas szwu i przypinamy.

Krok 10: Szyjąc po prawej stronie materiału, przeszywamy dokładnie u nasady ściegiem prostym, ujmujemy w ten sposób od spodu lamówkę tworząc tunel na wciągnięcie gumki.

Krok 11: Przez otwór, który powstał w miejscu podwiniętych końców lamówki wciągamy w tunel gumkę za pomocą agrafki ( używamy dwóch agrafek, jedną wprowadzamy gumkę w tunel, a za pomocą drugiej przypinamy drugi koniec gumki przy wejściu do tunelu).

Krok 12: Przymierzamy górę i sprawdzamy potrzebny obwód gumki. Potem zszywamy końce gumki ręcznie lub maszynowo. Zastosowaliśmy ścieg zygzakowaty.

Krok 13: Otwór, przez który wciągnęliśmy gumkę, zaszywamy ściegiem ręcznym krytym.

Krok 14: Pętle ramiączek układamy z obu stron dookoła przodu i tyłu, szwy leżą wewnątrz, a ramiączka krzyżują się z przodu i z tyłu. Góra sukienki jest gotowa.

Szycie dołu sukienki

Kolejnym etapem będzie uszycie dołu sukienki. Jeśli Twoim wyborem jest sukienka midi welur w wymienionej przez nas długości powinien wystarczyć, jeżeli natomiast chcesz uszyć wersję maxi, musisz przygotować odpowiednio więcej materiału. My postawiliśmy na krój rozkloszowany, ale z zaprezentowaną górą będzie się komponował również dopasowany dół ołówkowy.

Krok 1: Mierzymy szerokość dołu naszej góry. U nas ma ona 40 cm.

Krok 2: Następnie przechodzimy do skrojenia dołu. Są to dwa trapezy, jeden na przód, a drugi na tył. Ich wymiary to 40 cm na górze (bo tyle ma dół góry naszej sukienki), a ich długość to 45 cm (w tym 2 cm na podwinięcie).

Krok 3: Spinamy dłuższe boki trapezów prawą stroną do prawej i zszywamy. W ten sposób powstała spódnica sukienki.

Krok 4: Teraz przypinamy górę sukienki do spódnicy prawą stroną do prawej, zwracając uwagę na to, żeby szwy boczne góry i spódnicy się stykały, zapasy szwów rozkładamy na płasko, jeden w jedną, a drugi w drugą stronę, żeby uniknąć zgrubienia i zszywamy.

Krok 5: Następnie od powstałego szwu overlockowego robimy kolejny szew w odległości 1,5 cm (liniał magnetyczny pomaga zachować równą odległość od igły), tym razem już ściegiem prostym na maszynie domowej tworząc tunel i pamiętając o tym, żeby zostawić ok. 2 cm otwór na wciągniecie gumki.

Krok 6: Sukienkę odwracamy na prawą stronę, odnajdujemy otwór i wciągamy gumkę w tunel za pomocą agrafki.

Krok 7: Przymierzamy sukienkę, sprawdzamy potrzebny obwód gumki w talii, a następnie zszywamy końce gumki oraz zaszywamy otwór z szwie zamykając w ten sposób tunel.

Krok 8: Dół sukienki obrzucamy, a następnie zapas zaprasowujemy pod spód na szerokość 2 cm. Można skorzystać z linijki do zaprasowywania podłożeń.

Krok 9: Podłożenie sukienki przyszywamy ręcznie ściegiem, który jest niewidoczny na prawej stronie. Sukienka gotowa!

Rolka do ubrań przyda się do zbierania paprochów z materiału, bo przy krojeniu materiał stracił nieco włosia.

Sukienka z weluru jako baza stylizacji

Jeśli marzy Ci się efektowna i uniwersalna sukienka koktajlowa welur będzie idealny! Ten piekny materiał może nie jest najłatwiejszy do szycia, ale wygląda naprawdę fenomenalnie. Model sukienki zaprezentowany w tutorialu można założyć zarówno na wigilijną kolację czy romantyczną randkę, jak i na wesele lub imprezę w klubie. Sukienka welurowa zestawiona z kurtką jeansową i baletkami sprawdzi się na wiosenny spacer, a uzupełniona kolorową chustką zamiast paska, torbą z frędzlami i kapeluszem stworzy stylizację w klimacie boho.

Miękki, komfortowy, intrygujący welur to świetna baza na sukienkę, którą wykorzystać można na wiele okazji. Sukienka welurowa na co dzień będzie wyglądać elegancko i niebanalnie, a wieczorem sprawi, że nikt nie przejdzie obok Ciebie obojętnie!

Zapraszamy do lektury innych wpisów na naszym blogu!

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię