Szycie kamizelki ze sztucznego futra z kapturem - krok po kroku
Sezon jesienno-zimowy to czas, kiedy chętnie sięgamy po ciepłe okrycia wierzchnie w różnym stylu. Klasyczny flauszowy płaszcz, puchowa kurtka czy ocieplana parka na pewno się przydadzą i ochronią przed chłodem, ale jeśli lubisz bawić się modą, sięgnij po bardziej wyrafinowane rozwiązanie – kamizelki z futra sztucznego!
Modna i praktyczna futrzana kamizelka
Bezrękawnik to świetny pomysł na okrycie, które można założyć na zwykłą jeansową kurteczkę, skórzaną ramoneskę lub grubą bluzę. Kamizelka z futra znakomicie wygląda zestawiona z elegancką stylizacją, ale sprawdzi się idealnie również do jeansów czy dresu.
Ogromny wybór dostępnych na rynku sztucznych futer daje szerokie możliwości i każda z Pań z pewnością znajdzie coś dla siebie. Możesz postawić na klasyczną, elegancką czerń, dziewczęce pastele albo naturalnie wyglądające imitacje, utrzymane w brązach i beżach. Pozostaje jeszcze wybór faktury i długości włosa, w zależności od planowanego efektu. W naszym projekcie użyte zostały piękne, miękkie futerka w uniwersalnych kolorach: szarości i granacie, o jednolitej strukturze, które wspaniale się komponują. Jeśli marzy Ci się modna kamizelka sztuczne futro będzie idealną bazą, a własnoręcznie uszyte okrycie na pewno stanie się ulubionym elementem stylizacji!
Potrzebne materiały
Nawet prosty fason kamizelki będzie wyglądał efektownie ze względu na charakter użytego materiału. My postawiliśmy na model z praktycznym kapturem i dużą, efektowną, biżuteryjną haftką. Można oczywiście zrezygnować z zapięcia, zastosować suwak albo drewniane kołeczki. Kamizelki z futra sztucznego wyglądają elegancko i niebanalnie szczególnie jeśli są dłuższe, ma to zresztą walor praktyczny, szczególnie zimą.
Do uszycia futerkowej kamizelki z kapturem potrzebne są:
- futerko w kolorze szarym (na górną część i kaptur 80 cm);
- futerko w kolorze granatowym (na dolną część 50 cm);
- tkanina atłasowa szara (na wnętrze kaptura i worki kieszeniowe ok.50cm;
- podszewka szara (na wnętrze kamizelki 90 cm);
- zapięcie kamizelki (opcjonalnie).
Szycie i krojenie sztucznego futra - najważniejsze zasady
Jeśli marzy Ci się praktyczna i niebanalna kamizelka z kapturem sztuczne futro będzie idealną bazą. Aby ułatwić sobie pracę i uzyskać zamierzony efekt bez przykrych niespodzianek, warto pamiętać o kilku prostych zasadach w kwestii szycia i krojenia sztucznego futra:
- zawsze układaj szablony w jednym kierunku, tak, aby włosy układały się w kierunku dołu;
- zawsze krój po lewej stronie, tnąc tylko po dzianinowym podkładzie;
- zawsze tnij tylko po dzianinowym podkładzie, aby nie uszkodzić włosów futerka;
- nigdy nie dociskaj futerka do podłoża podczas krojenia;
- zawsze używaj ostrych nożyc lub żyletki;
- zszywając elementy z futerka dbaj o to, aby włosy układały się równo w dół, wzdłuż linii szycia;
- aby uniknąć zgrubień w miejscu łączeń możesz przyciąć włosy futerka przy krawędzi, wzdłuż linii szycia.
Na każdym etapie pracy trzeba przestrzegać powyższych zasad, a na pewno projekt będzie zrealizowany w 100% zgodnie z wizją i oczekiwaniami! Postaramy się przejrzyście, krok po kroku, pokazać jak uszyć kamizelkę z futra.
Szycie kamizelki - krok po kroku
Krok 1
Do uszycia kamizelki można użyć szablonu na podstawową kurtkę z kapturem, rezygnując z rękawów. Aby futerko nas nie poszerzało i nie krępowało ruchów, należy lekko zmodyfikować szablony. Formy zmniejszamy w ramionach (na długość około 14 cm), zmniejszamy również szew boczny, tak, aby cały podkrój pachy mierzył finalnie około 30cm.
Krok 2
Dodatkowo przecinamy formy przodów i tylu na 2 części. U nas, cześć górna, mierząc od ramienia ma długość 45 cm, dolna 35 cm.
Krok 3
Formy na worki kieszeniowe możemy narysować sami, wedle uznania.
Krok 4
Tworzenie naszej kamizelki rozpoczynamy od wykrojenia przodów, tyłu i obszyć z futerka. Pamiętajmy, aby wszystkie elementy były ułożone w jednym kierunku. Szablony układamy na lewej stronie dzianiny futerkowej i kroimy ją nożyczkami lub ostrą żyletką, nie dociskając do podłoża, łapiąc ostrzami jedynie warstwę dzianiny (bez włosów). Od strony łączeń futerka szarego i granatowego dodajemy po 1,5 cm na szwy.
Krok 5
Górne, szare przody spinamy szpilkami (prawą stroną do prawej) z dolnymi granatowymi i fastrygujemy. Zszywamy na maszynie szerokim 1,5 cm szwem. Analogicznie postępujemy z tyłem i obszyciami przodów.
Krok 6
Następnie spinamy (prawą stroną do prawej) i zszywamy ramiona przodów z tyłem.
Krok 7
Wykrawamy worki kieszeniowe z atłasu: 4 sztuki - 2 pary.
Krok 8
Worki kieszeniowe układamy prawą stroną atłasu do prawej strony granatowego futerka w przodach oraz tyle, pamiętając o zachowaniu tej samej odległości od łączenia dwóch kolorów futra. Przypinamy szpilkami i doszywamy na maszynie, pozostawiając z obu stron po 1-1,5 cm niedoszytego brzegu.
Krok 9
Po obu stronach kamizelki spinamy szpilkami worek kieszeniowy w przodzie z workiem doszytym do tyłu (prawą stroną do prawej) i zszywamy na maszynie szerokim 1,5 cm szwem.
Krok 10
Łączymy boki kamizelki. Przody spinamy szpilkami z tyłami zwracając uwagę, aby miejsca łączeń futerek idealnie spotkały się, fastrygujemy i zszywamy na maszynie.
Krok 11
Kaptur wycinamy z szarego futerka (z ułożeniem włosa w tym samym kierunku co reszta kamizelki), dodając z przodu 5 cm na wywinięcie (obłożenie kaptura).
Krok 12
Spinamy (prawą stroną do prawej) i zszywamy na maszynie obie części kaptura z futerka (prawą stroną do prawej).
Krok 13
Podszewkę z kaptura wycinamy z szarego atłasu, pomniejszając ją o 5 cm, które dodaliśmy w kapturze z futerka.
Krok 14
Spinamy szpilkami (prawą stroną do prawej) i przeszywamy na maszynie kaptur z atłasu. Szew kładziemy na jedną stronę i stębnujemy po prawej stronie 2-3 mm od szwu.
Krok 15
Kaptur z futerka spinamy szpilkami z kapturem z atłasu (prawą stroną do prawej), zszywamy na maszynie i wywracamy na prawą stronę.
Krok 16
Aby ułatwić doszycie kaptura do podkroju szyi, w pierwszej kolejności układamy równo, spinamy szpilkami i fastrygujemy warstwy kaptura z futerka i z atłasu.
Krok 17
Następnie przypinamy szpilkami i zszywamy na maszynie (prawą stroną do prawej) kaptur z kamizelką.
Krok 18
Kroimy podszewkę kamizelki, przody pomniejszamy o obszycia pamiętając o dodatku na szwy. Tył wycinamy z dwóch części, aby ułatwić doszycie całej podszewki do wierzchu kamizelki.
Krok 19
W kolejnym etapie łączymy ze sobą obszycia przodów z futerka z przodami z podszewki.
Krok 20
Przody podszewki zszywamy na linii ramion i boków z tyłami. Tyły na linii środka pozostawiamy niepołączone.
Krok 21
Spinamy (prawą stroną do prawej), a następnie zszywamy futerko z podszewką wokół podkroju pach. Szwy na łukach nacinamy, uważając, aby nie przeciąć stębnówki, co zapewni nam lepsze układanie się podszewki.
Krok 22
Czynności powtarzamy z obu stron (w dwóch pachach) i wywracamy na prawą stronę.
Krok 23
Następnym etapem jest wykończenie linii środka przodów. W tym celu z obu stron, spinamy ze sobą (prawą stroną do prawej) przody kamizelki z obszyciami z futerka i przeszywamy na maszynie.
Krok 24
Zszywamy ze sobą tyły z podszewki, pozostawiając otwór, który umożliwi nam później wywrócenie kamizelki na prawą stronę.
Krok 25
Wywijamy kamizelkę na lewą stronę i zszywamy podszewkę z futerkiem wzdłuż linii podkroju szyi.
Krok 26
Do końca pozostaje nam wykończenie linii dołu. W tym celu wywijamy ponownie kamizelkę na lewą stronę, spinamy równo podszewkę z futerkiem, zszywamy na maszynie i wywracamy na prawą stronę.
Krok 27
Jednym z ostatnich etapów jest ręczne zszycie, ściegiem krytym tyłów z podszewki.
Krok 28
Na zakończenie doszywamy ręcznie ozdobną, metalową haftkę, która pozwoli nam na zapięcie gotowej kamizelki.
Gotowe! Kamizelka z futra sztucznego to może nie najprostszy projekt do uszycia, ale satysfakcja i radość zrekompensują trud! Takie piękne, własnoręcznie stworzone okrycie będzie służyć przez wiele sezonów, wiosną i jesienią założone na bluzę lub sweter, a zimą noszone z cienką kurtką puchową, skórzaną ramoneską albo polarem. Od paru lat tego typu bezrękawniki są bardzo modne, a ich wyjątkowe walory estetyczne oraz praktyczne doceniają fashionistki, miłośniczki klasyki i prostoty, a także fanki sportowej elegancji. To połączenie kobiecości, luksusu, efektownego designu oraz miękkości i ciepła, które uwodzą zmysłową formą.
Podobne poradniki
Zapraszamy też do zapoznania się z innymi wpisami na blogu!
Na podstawie 0opinii naszych klientów
Twoja opinia może być pierwsza.