Szyjemy zasłony z przelotkami
Oprawa okna jest niezwykle ważna nie tylko w salonie, ale też w sypialni, pracowni czy w pokoju dziecka. Zasłony, firany i rolety mogą być wyjątkową dekoracją, dodają pomieszczeniom ciepła i przytulności oraz mają funkcję praktyczną – zaciemniają pokój kiedy chcemy wypocząć. Styl oprawy okien musi być spójny z resztą wyposażenia domu lub mieszkania, wtedy tworzy nastrojową atmosferę i podkreśla indywidualizm.
Zasłony skrojone na miarę
Własnoręcznie uszyte zasłony, idealnie dopasowane do wymiaru okien to świetny pomysł na odświeżenie przestrzeni. Nie od dziś wiadomo, że dodatki, tekstylia i dekoracje to najprostszy patent na szybką metamorfozę wnętrza. To jedna z łatwiejszych realizacji, która nie wymaga ogromnego doświadczenia w krawiectwie ani zbyt wiele wysiłku i czasu. Natomiast efekt z pewnością będzie spektakularny!
Współczesne trendy wnętrzarskie są równie różnorodne jak gust i styl użytkowników, dlatego wybierając tkaniny zasłonowe trzeba kierować się przede wszystkim własnym wyczuciem. Oferta materiałów jest ogromna, a spośród mnóstwa wzorów kwiatowych, geometrycznych i abstrakcyjnych, błyszczących atłasów, miękkich welurów, lekkich plamoodpornych poliestrów i lnianych materiałów o lekko surowej fakturze musimy wybrać bazę, która wpasuje się w klimat naszego mieszkania.
Są dwie drogi: stawiamy na neutralną tkaninę w barwach, które pojawiają się we wnętrzu lub podejmujemy eksperyment z kontrastowym elementem. Osoby o ekscentrycznej osobowości, odważne i pełne energii z pewnością będą się czuły dobrze w otoczeniu wyrazistych kolorów i śmiałych wzorów, ale domatorów o spokojnym usposobieniu taka oprawa okna szybko zmęczy. Dlatego wybierając materiał nie sugerujmy się fragmentem wzoru, czyli powtarzalnym raportem, a zastanówmy się jak będzie on wyglądał na większej powierzchni. Z drugiej strony zasłona to nie tapeta i w każdej chwili można ją zmienić, więc czasem warto zaryzykować i odważyć się wprowadzić do wnętrza odrobinę szaleństwa i ekstrawagancji!
Dobrym pomysłem jest także połączenie wzorzystej i gładkiej tkaniny w kompozycji poziomej, aby zachować harmonię. W takim wypadku warto znaleźć wspólny mianownik w postaci odcienia lub faktury. Eleganckim dopełnieniem będą dekoracyjne chwosty, frędzle czy falbany.
Sami możemy zdecydować czy uszyjemy klasyczne długie zasłony, sięgające do podłogi, czy krótkie zasłonki do kuchni, lambrekin lub roletę. Jest to szczególnie cenne w przypadku wnętrz z oknami o nietypowych wymiarach np. w kamienicach, loftach, na poddaszach i w starych domach. Rozwiązanie to przydaje się czasem także w blokach, gdzie okna są wkomponowane niesymetrycznie względem ścian lub kiedy zachodzi potrzeba „przedłużenia” zasłony na ścianę, oszpeconą nieestetycznymi rurami. Własnoręcznie można stworzyć zasłony skrojone na miarę, idealnie dopasowane do konkretnego wnętrza, a nawet maskujące niedoskonałości.
Poniżej pokażemy jak uszyć zasłony na przelotkach, ale można oczywiście zastosować zwykłe żabki albo szelki. Przelotki są chyba najbardziej praktyczne w przypadku klasycznego karnisza, nie stawiają oporu przy poruszaniu zasłoną, są trwałe i estetyczne.
Potrzebne materiały
Do uszycia zasłon potrzebujemy jedynie kilku elementów, z których najważniejszy jest wybrany materiał na zasłony, my postawiliśmy na elegancką tkaninę ze złotym ornamentem. Ujął nas żakardowy wzór i uniwersalna, neutralna kolorystyka, która sprawdzi się we wnętrzu klasycznym, jak i urządzonym w stylu glamour. Materiał jest stabilny, nieelastyczny, dlatego łatwo nad nim zapanować podczas krojenia i szycia. Praktyczna właściwość, na którą warto zwrócić uwagę to brak tendencji do powstawania zagnieceń, co w przypadku zasłon jest bardzo ważne.
Oprócz materiału o odpowiednich wymiarach dopasowanych do szerokości okien i zaplanowanej długości potrzebujemy plastikowych przelotek, nici, nożyczek oraz maszyny do szycia. Do tego odrobiny cierpliwości, czasu i dobrych chęci, a sukces murowany! Poniżej pokażemy jak uszyć zasłony do salonu w prosty sposób.
Jak uszyć zasłony krok po kroku
Szycie zasłon nie wymaga zaawansowanych umiejętności i każdy, kto posiada maszynę do szycia, poradzi sobie bez problemu. Najważniejszy jest wybór odpowiedniej tkaniny, a przy cięciu materiału trzeba pamiętać w którą stronę układa się wzór. Lepiej nie kupować elastycznych dzianin, bo materiał będzie pracował i wydłużał się pod wpływem własnego ciężaru, za to brzegi mogą pofalować się przy szyciu dużej płaszczyzny. Najbezpieczniejsze będą stabilne, dość grube tkaniny, które łatwo równo przyciąć. Zapraszamy do wspólnego szycia!
Krok 1: Docinamy zamówioną tkaninę do odpowiednich wymiarów. Jeśli zakupiony kupon ma już właściwy rozmiar, ewentualnie wyrównujemy brzegi.
Krok 2: Kolejnym krokiem jest przygotowanie góry naszej zasłony, czyli miejsca, gdzie zamocujemy przelotki. Zakładamy tkaninę na 15,5 cm. Nasze przelotki mają 5,5 cm średnicy. Wartość założenia możemy obliczyć sobie w prosty sposób: 5,5 cm średnicy przelotki + 4 cm tkaniny od góry + 4 cm tkaniny od dołu + 2 cm na podwinięcie surowego brzegu całego założenia.
Krok 3: Założenie materiału zaprasowujemy żelazkiem i przypinamy szpilkami, żeby nic nam się nie przesuwało. Podwinięcie na 2 cm stębnujemy na maszynie.
Krok 4: Dół zasłony zawijamy podwójnie i stębnujemy.
Krok 5: Boki zasłony również podwijamy i stębnujemy. Dla ułatwienia przypinamy sobie co kawałek szpilkę.
Tak wygląda góra zasłony po uszyciu.
Do wykończenia zasłony używamy 10 sztuk plastikowych przelotek dostępnych np. w marketach budowlanych. Do ich zamocowania nie potrzeba żadnego sprzętu, są bardzo proste do założenia na tkaninę.
Krok 6: Zaleca się zamocowanie parzystej liczby przelotek na zasłonę. Odległości musimy obliczyć sobie indywidualnie w zależności jaką średnicę ma przelotka, oraz jaką szerokość ma zasłona. My przyjęliśmy, że od góry odległość to 4cm, pierwszą przelotkę umieściliśmy 11 cm od boku, a każdą kolejną 18,5 cm od środka poprzedniej przelotki.
Krok 7: Na odmierzonych punktach odrysowujemy kółka, które mają taką wielkość jak otwór przelotki. Kółka wycinamy w tkaninie za pomocą nożyczek.
Krok 8: Umieszczamy w wyciętym kółku elementy przelotki i mocno dociskamy ręką, aby zacisnąć pomiędzy nimi tkaninę. Tak postępujemy ze wszystkimi przelotkami, pamiętając, żeby nie naciągać materiału przy zaciskaniu. Tkanina musi leżeć swobodnie, aby nie powstały żadne pofalowania i marszczenia. Gotowe!
Tak prezentuje się gotowa zasłona po zamocowaniu wszystkich przelotek i po wyprasowaniu.
Zaprezentowana zasłona jest dość krótka, sięga prawie do parapetu okna, ponieważ takie było założenie i konieczność, zwyciężyły względy praktyczne. Samodzielne szycie ma tą zaletę, że sami decydujemy jaka oprawa okna będzie idealna i najlepiej sprawdzi się w danym pomieszczeniu. Ogromny wybór materiałów pozwala również zastosować tkaninę, która wysłania światło w stopniu, w jakim tego oczekujemy. W pracowni możemy postawić na lżejsze materiały, a w sypialni na ciężki welur, który nie przepuszcza światła i stworzy idealne warunki do efektywnego wypoczynku. Od nas zależy też kompozycja, możemy uszyć jedną szeroką zasłonę lub dwie węższe, które będą okalać okno i tworzyć dekoracyjne obramowanie. Warto dobrze przemyśleć jakie rozwiązanie sprawdzi się najlepiej w naszym mieszkaniu, będzie najbardziej praktyczne, ale też najpełniej podkreśli styl i klimat wnętrza.
Mamy nadzieję, że teraz, kiedy wiesz już jak uszyć zasłony na przelotkach, stworzysz piękną oprawę okien w Twoim domu! Pamiętaj, że możesz uszyć różne komplety zasłon, w rozmaitym stylu i kolorach, aby co pewien czas odświeżać wygląd salonu, choćby w zgodzie z porami roku, intensywnością światła słonecznego czy z własnym nastrojem!
Podobne poradniki
Zapraszamy też do zapoznania się z innymi tutorialami o podobnej tematyce!
Na podstawie 1opinii naszych klientów