Instrukcja DIY: pojemna kosmetyczka z wykroju od Pinsola
Gdy byłam jeszcze w szkole, uwielbiałam malować farbami olejnymi. Później na wiele lat liczby zdominowały moje życie, ale jakiś czas temu postanowiłam wrócić do moich pasji. Cóż, okazało się, że możliwości na realizowanie swoich artystycznych zamiłowań jest dużo więcej niż w latach 90-tych i tak testując różne kolejne opcje 2,5 roku temu trafiłam na kurs szycia. Od tamtej pory szycie zawładnęło moim wolnym czasem, ale słabość do malarstwa pozostała i kiedy zobaczyłam tkaninę inspirowaną dziełem „Gwieździsta Noc” Vincenta van Gogha, to od razu w mojej głowie zaczęła powstawać wizja nowej niebieskiej … no właśnie, torby? Nie, toreb mam już tyle, że wysypują się z szafy. A może uszyć piórnik? Nie, piórnik od razu podkradłaby moja córka… A może kosmetyczkę? Tak, kosmetyczek nigdy za wiele, są praktyczne, doskonałe na kobiece drobiazgi, zwłaszcza w czasie podróży. Tak właśnie powstała piękna, kolorowa kosmetyczka diy.
Jak dobrać i co warto wiedzieć o wykroju do kosmetyczki?
W zależności od potrzeb i oczekiwań możesz stworzyć małą, płaską kosmetyczkę na puder, szminkę i tusz do rzęs, idealną do torebki albo postawić na pakowną, dużą kosmetyczkę turystyczną, doskonałą na wyjazd. Ciekawą opcją jest model w kształcie kuferka, zapinany na suwak na całym obwodzie albo rozwijana kosmetyczka do powieszenia na ścianie. Z powodzeniem można takie akcesoria uszyć samodzielnie, korzystając z wykroju na kosmetyczkę, łatwych do czyszczenia tkanin wodoodpornych i dodatków. Przydatna okaże się również przezroczysta folia pvc, łatwa do szycia, z której wykonasz praktyczne kieszonki, z widoczną zawartością.
Każda kobieta doceni pojemną kosmetyczkę, która pomieści drobne kosmetyki kolorowe, kremy, olejki, eliksiry, preparaty do opalania, szczoteczkę i pastę do zębów, a nawet szampon i żel pod prysznic. Taki dodatek jest niezbędny na urlop i dalekie podróże, kiedy chcemy mieć uporządkowane wszystkie zabrane kosmetyki. Kuferki i kosmetyczki dostępne w sklepach są niekiedy dość drogie, a ich trwałość niejednokrotnie pozostawia wiele do życzenia, dlatego świetnym pomysłem jest samodzielne uszycie wymarzonej kosmetyczki diy.
W poniższym tutorialu pokażę jak uszyć kosmetyczkę z podszewką w prosty i szybki sposób, który gwarantuje doskonały efekt końcowy. Wskazówki można wykorzystać do tworzenia dla siebie albo podczas realizacji projektu na prezent dla mamy, siostry czy przyjaciółki. Z pewnością każda pani doceni taki osobisty drobiazg, oryginalny i praktyczny. W dodatku duży wybór materiałów daje niepowtarzalną szansę dobrania gatunku tkaniny, wzoru i koloru najbardziej korespondującego z osobowością obdarowanej osoby.
Szycie kosmetyczki z wykroju Pinsola krok po kroku
W poniższym tutorialu pokażę jak uszyć kosmetyczkę krok po kroku, bez konieczności poświęcenia dużej ilości czasu i zaangażowania. To prosty patent na efektowny dodatek, tani do wykonania, a bardzo praktyczny, wręcz niezastąpiony.
Potrzebne materiały
Do wykonania kosmetyczki potrzebne będą:
- wykrój,
- 0,5 m tkaniny lotos 260g – Gwieździsta Noc van Gogh,
- 0,5 m podszewki,
- 0,5 m sznurka bawełnianego 5mm,
- 1 guzik,
- 0,5 m gumki okrągłej lub gumka do włosów w pasującym kolorze,
- 2 stopery w pasującym kolorze.
Możesz też kupić box, zawierający wszystkie niezbędne materiały i instrukcję jak uszyć prostą kosmetyczkę.
Jak uszyć kosmetyczkę krok po kroku?
Krok 1: Wycinamy wykrój i odrysowujemy odpowiednie elementy na tkaninie zasadniczej i na tkaninie podszewkowej (zgodnie z instrukcją zawartą w zestawie).
Ja nie rozcinałam wykroju jednej z połówek koła, ponieważ wygodniej było mi najpierw odrysować dwa półkola, a później używając rozciętego wykroju podzielić je na pół, ale równie dobrze można wyciąć jedną ćwiartkę i następnie odrysować ją na tkaninie 4 razy.
Z tkaniny zasadniczej powinniśmy otrzymać 5 elementów - 4 ćwiartki dna kosmetyczki i klapkę
Krok 2: Odrysowując dno kosmetyczki na tkaninie podszewkowej pamiętajmy, aby przenieść punkty styczne z wykroju – ja odrysowywałam znikopisem, dlatego zrobiłam w tych miejscach małe nacinki, żeby zaznaczone punkty nie zniknęły (zdj. 6). Z podszewki oprócz dna kosmetyczki wycinamy 2 tunele i klapkę.
Krok 3: Szycie zaczynamy od klapki. Spinamy ją ze sobą prawymi stronami elementy klapki z tkaniny zasadniczej oraz podszewki.
Na środku krawędzi z zaokrągleniami, tam gdzie mamy nacinek, umieszczamy pętelkę z gumki lub tak jak u mnie złożoną na pół gumkę do włosów w pasującym odcieniu.
Krok 4: Następnie zszywamy 1 cm szwem dookoła 3 krawędzi – dwóch dłuższych i krótszej zaokrąglonej. Krótszą krawędź prostą pozostawiamy niezszytą, do wywinięcia. Ja dodatkowo wzmocniłam sobie miejsce przyszycia gumki ściegiem zygzakowym.
UWAGA! Wykrój zawiera 1 cm zapasu na szew, dlatego zszywamy właśnie szwem o szerokości 1 cm. Ja szyję na maszynie wieloczynnościowej Brother Inovis A16, wybrałam ścieg prosty z igłą na środku i szyłam na szerokość stopki.
Krok 5: Wywijamy na prawą stronę i stębnujemy na szerokość 0,5cm.
Krok 6: Następnie zabieramy się za dno kosmetyczki. Zszywamy ze sobą po dwie ćwiartki i uzyskujemy w ten sposób 2 połówki, rozprasowujemy szwy na płasko na obydwu połówkach.
Krok 7: Spinamy ze sobą dwie połówki, uważając, aby szwy się stykały – tak jak na zdjęciach.
Krok 8: Zszywamy ponownie ściegiem prostym na szerokość 1 cm i jeszcze raz rozprasowujemy szwy. Zdjęcia przedstawiają widok po lewej i po prawej stronie.
Krok 9: Odwracamy na prawą stronę, uważając, aby szwy były nadal rozłożone na płasko i stębnujemy na szerokość 0.5 cm po obydwu stronach od miejsca zszycia.
Krok 10: Czas na przyszycie klapki. Przypinamy klapkę prawą stroną (materiałem zasadniczym) do prawej strony dna kosmetyczki, na środku jednej z ćwiartek. Aby wyszło równo, korzystamy z wykonanych wcześniej nacinków
Krok 11: Przyszytą klapkę zaprasowujemy. Ja nie stębnowałam na tym etapie, tylko później, razem z podszewką. Klapkę zaprasowujemy po linii prostej (tak jak na zdjęciu).
Krok 12: Przygotowanie tuneli zaczynamy od podłożenia każdego z krótszych końców, zawijamy „na dwa razy” na szerokość 1 cm i przeszywamy blisko zgiętej krawędzi.
Krok 13: Następnie składamy tunele na pół dłuższymi krawędziami, lewą stroną do lewej i fastrygujemy.
Krok 14: Przypinamy tunele do tkaniny zasadniczej, kierując się nacinkami. Ja chciałam, aby przerwy między tunelami, czyli miejsca gdzie będzie ściągany sznurek, były symetryczne do klapki, dlatego zaczęłam przypinanie tunelu od środka klapki, a drugiego od nacinka naprzeciw środka klapki. Lepiej przypinać od środka tunelu, niż od brzegu, ponieważ pomiędzy tunelami jest przerwa.
Krok 15: Przyszywamy wąskim szwem (ok 0,5-0,7cm od krawędzi) i wyciągamy fastrygę.
Krok 16: Na tak ułożone dno z tkaniny zasadniczej nakładamy na płasko podszewkę (ma się stykać z prawą stroną tkaniny zasadniczej) i przypinamy pilnując nacinków.
Dodatkowo zaznaczamy ok 8-10 cm (mniej więcej na rozstaw palców, jak na zdjęciu) na wywrócenie kosmetyczki na prawą stronę. Ja zostawiłam przerwę na wywinięcie mniej więcej naprzeciw klapki (lepiej nie wybierać miejsca, gdzie jest klapka ani na przerwach pomiędzy tunelami, ponieważ później będzie trudniej takie miejsce równo zaszyć).
Krok 17: Szyjemy ściegiem o szerokości 1 cm po stronie tkaniny zasadniczej, w efekcie otrzymamy dwa ściegi obok siebie (ten nowy ścieg powinien być bliżej środka koła, dzięki temu po wywróceniu wszystko będzie dobrze wyglądać i tylko on będzie widoczny)
Krok 18: Wywracamy kosmetyczkę na prawą stronę i zaprasowujemy (dzięki temu łatwiej będzie nam zaszyć otwór). Spinamy otwór szpilkami i zszywamy ręcznie ściegiem krytym.
Krok 19: Następnie stębnujemy całość na szerokość ok 0.5 cm od szwu, szyjemy po stronie tkaniny zasadniczej.
Krok 20: Przyszywamy guzik stanowiący zapięcie, 8-10 cm od brzegu kosmetyczki naprzeciw klapki. Następnie wciągamy sznurek w tunele, związujemy ze sobą końce lub zszywamy i miejsce łączenia ukrywamy w tunelu. Ja długość sznurka oszacowałam na oko – wciągnęłam do kosmetyczki tak, aby brzegi ułożyły się do góry (ale nie za bardzo, bo stopery dodatkowo skracają sznurek i wtedy brzegi się bardziej ściągną), zawiązałam supełek, obcięłam nadmiar sznurka i supełek przesunęłam, żeby schował się w środku tunelu.
Krok 21: Na koniec zakładamy stopery w miejscach, gdzie są przerwy między tunelami. Można sobie pomóc pęsetą lub ołówkiem. Następnie zawiązujemy supełki, aby stopery nam nie spadły gdy za mocno pociągniemy sznurek.
Kosmetyczka jest gotowa i możemy ją zabrać na wakacje!
Rzeczy handmade są wyjątkowe, piękne i oryginalne, bo noszą w sobie wkład serca i pracy autora, dlatego miło się z nich korzysta i wywołują ciepłe uczucia. Teraz, kiedy już wiesz jak uszyć kosmetyczkę, możesz wybierać spośród wielu materiałów, wzorów i odcieni, tworzyć kompozycje stonowane albo z kontrastowo dobranymi dodatkami. Tylko od Ciebie zależy jak wykończysz swój projekt, czy użyjesz modnej wstążki aksamitnej, koronki, gipiury, taśmy z pomponikami w stylu boho, skórzanej naszywki z logo, a może postawisz na piny w rockowym klimacie? Brzeg klapki ozdobiony lamówką nada elegancji, a naszyte perełki lub cekiny podkreślą kobiecy charakter. Możliwości są nieskończone i tylko Twoja wyobraźnia decyduje o ostatecznym efekcie.
Gorąco zachęcamy do eksperymentowania i tworzenia, a w wolnej chwili zapraszamy do lektury innych wpisów o podobnej tematyce!
Na podstawie 0opinii naszych klientów
Twoja opinia może być pierwsza.